Znaczenie „twarzy” w chińskiej kulturze

Maj 17, 2010 przez

Gdy prowadzi się rozmowy handlowe z Chińczykami trzeba bardzo uważać, aby ich nie urazić. Jest to bardzo łatwe, jeśli nie zna się zasad etyki biznesu w Chinach. Warto więc przed jakimkolwiek kontaktem z Azjatami, zapoznać się z podstawowymi wzorami zachowań, jakich wymagają Chińczycy.

Pomocnikiem w tym temacie może okazać się chiński tłumacz. Jest to łącznik między przedstawicielami dwóch krajów nie tylko w aspekcie języka, ale również jeśli chodzi o zachowania i zwyczaje kulturowe.W kontaktach handlowych z Chińczykami mowa ciała i zachowanie jest wyjątkowo znaczące. Chińczycy są niezwykle przywiązani do swojej tradycji konfucjańskiej. Wzory zachowań, oparte na tradycji konfucjańskiej, są bardzo ściśle określone, wszyscy Chińczycy ich przestrzegają i wymagają tego również od kontrahentów z Zachodu, ale tylko w przypadku gdy na skutek zachowań Europejczyka, mogą stracić twarz. Nawet jeśli utratę twarzy spowoduje osoba, która nie zna zwyczajów chińskiej kultury, dla Chińczyka taka sytuacja jest tragedią. Ma to również wtedy ogromny wpływ na dalsze kontakty handlowe.
Powodów stracenia twarzy przez Chińczyka może być wiele. Może to być na przykład odmowa, podczas gdy Chińczyk oferuje swoją pomoc lub prezent. Dla Europejczyka powody te są zupełnie niezrozumiałe i przesadzone. Trzeba jednak szanować inne kultury, jeśli chce się współpracować z ich przedstawicielami.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: -1 (z 1 głos)