Zmiękczanie wody wodociągowej w firmie

Lut 6, 2009 przez

Woda wodociągowa dostarczana do naszych mieszkań, mimo iż przefiltrowana przez zakłady wodociągowe, mało kiedy spełnia nasze oczekiwania. Użytkownicy wodociągów zazwyczaj skarżą się na wydzielający się w formie osadów kamień oraz na znajdujący się w wodzie chlor i chlorowcopochodne. Problemom tym zaradzić da się stosując uzdatnianie wody poprzez przeróżnego rodzaju filtry do wody.

Proces zmiękczania wody, czyli usuwanie twardości wywołującej uciążliwy kamień na elementach armatury, w czajniku, pralce, zmywarce itp., to jeden z najpowszechniej wykonywanych procesów oczyszczania wody z wodociągów. Zmiękczacze wody, tj. zmiękczające filtry do wody, zrobione są z butli, odpowiedniego złoża zmiękczającego (takiego jak żywica kationitowa, Crystal-Right), zbiornika na solankę oraz głowicy sterującej. Woda wodociągowa przepływająca przez znajdujące się w butli złoże jonowymienne zostaje zmiękczona poprzez pozbycie się wapnia, żelaza oraz innych kationów powodujących twardość. Złoże filtra zmiękczającego po zapchaniu likwidowanymi kationami odnawiane jest za pomocą solanki czyli nasyconym roztworem soli NaCl. Podczas płukania oraz odnawiania złoża zmiękczacza wszelkie zatrzymane nieczystości odprowadzane są do kanalizacji. Procesy uzdatniania oraz regeneracji zarządzane są przez całkowicie automatyczną głowicę sterującą. Głowice sterujące są w stanie załączać odnawianie czasowo (niezależnie od ilości zużytej wody odnawianie odbywa się co kilka dni) albo, o ile wyposażone są w przepływomierz, częstość regeneracji może uruchamiana być w zależności od ilości wykorzystywanej wody (tak zwane głowice wolumetryczne). Niezależnie od typu głowicy filtra zmiękczającego sterowanie procesem ma miejsce całkiem automatycznie, zaś użytkownik zobligowany jest tylko do okresowego dostarczania soli tabletkowanej do zbiornika solanki.

Na naszym rynku możliwe są do kupienia zmiękczacze kompaktowe oraz zmiękczacze dwukadłubowe. Zmiękczacze kompaktowe to zmiękczacze, gdzie butla oraz zbiornik z solanką posiadają wspólną obudowę. Ich wydajność jest jednakże dość mała, dlatego też wykorzystywane są najwyżej do uzdatniania wody na potrzeby maksymalnie do 5 osób. Przy większych wydajnościach wykorzystywane są zmiękczacze dwukadłubowe. By uzyskać jak najwyższą efektywność i ekonomikę eksploatacji zmiękczacza konieczne jest analizę wody w celu określenia jej twardości. Instalując zmiękczacze wody pamiętać należy o poprzedzeniu ich mechanicznymi filtrami do wody (filtry Cintropur, filtry Big Blue lub inne) o mikronażu 5÷50 mikronów.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!