Zmiany w gotowych projektach domów oraz ich adaptacja

Sie 27, 2012 przez

Projekt domuDecydując się na wybudowanie domu należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty wizualne i funkcjonalne, a także własne założenia, ponieważ wybierając określony projekt najczęściej podejmujemy decyzję na całe życie.

Co jednak zrobić, jeśli podoba nam się projekt domu, ale chcielibyśmy wprowadzić w nim parę poprawek?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych z możliwością wprowadzenia zmian i adaptacji są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Biura projektowe udostępniają bowiem dość często bezpłatną zgodę na zmiany, które mogą dotyczyć zarówno bryły budynku, jak również modyfikacji ścian oraz dachu.

Poniższe porady pomogą Ci w dopasowaniu zakupionego projektu do własnych oczekiwań.

1. Wersja projektu

Wiele projektów dostępnych jest w kilku wariantach, począwszy od odbicia lustrzanego, kończąc na wersji z dodatkowym tarasem bądź garażem, albo bez niego.

2. Rozmieszczenie budynku względem stron świata

Umiejętność wykorzystania promieniowania słonecznego i dopasowania projektu do warunków lokalnych sprawi, że dom będzie bardziej funkcjonalny. Układ pomieszczeń (ze względu na strefy dzienne) jest już wykorzystywany w domach pasywnych i energooszczędnych, dlaczego więc nie wykorzystać tego we własnym domu?

Rozmieszczając pomieszczenia należy pamiętać o tym, że pokoje dzienne, salony oraz przeszklenia uwielbiają światło – warto więc zlokalizować je w południowej części budynku; w północnej zaś można usytuować kuchnię, sypialnie oraz garaż i wejście główne, ponieważ temperatura tam może być trochę niższa.

3. Zacznij doceniać światło

Aby pokój dzienny nabrał uroku, można zapewnić mu dopływ świeżego światła i powietrza. Dodanie dodatkowych okien i przeszkleń albo ich powiększenie sprawi, że wizualnie będzie się wydawał większy, niż jest w rzeczywistości.

4. Układ wnętrza

Ścianki działowe znajdujące się na projekcie można dowolnie modyfikować, aranżując wnętrze według własnego gustu. Zmiany w projekcie należy nanieść jedynie w przypadku konstrukcji i ścian nośnych.

Przygotowując wszystkie zmiany należy pamiętać o dostarczeniu architektowi mapy w skali 1:500, planu zagospodarowania bądź warunków zabudowy. Warto również pamiętać o dokumentach i warunkach przyłączy mediów oraz o geotechnicznych badaniach gruntu.

Dostępne na rynku projekty domów w większości posiadają zgodę na adaptację dla potrzeb inwestora, niemniej jednak, przed zakupem projektu warto zorientować się w możliwościach, jakie oferuje dane biuro.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)