Zmiana pracy

Maj 13, 2012 przez

Powstawanie nowych firm i oddziałów międzynarodowych koncernów powoduje, że na obecnym rynku pracy jest dużo miejsca na szybkie kariery, jak również na częste zmiany pracy.
Ludzie nie boją się ryzyka, łatwiej niż kiedyś podejmują decyzję o zatrudnieniu, a co za tym idzie liczą na awans i większe zarobki. Zastanówmy się, czy jednak zmiana otoczenia dość często, pozytywnie wpłynie na nas, jak i przyszłego pracodawcy? Jednak należy indywidualnie rozpatrzyć, co oznacza częsta zmiana pracy i czy jest ona odpowiednia na każdym stanowisku i w każdej branży. Niestety stwierdzenie, że pracę należy zmieniać co 2-4 lata, jak można wyczytać w przeróżnych poradnikach, nie jest adekwatne dla każdego. Przy rozważaniu zmiany pracy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim staż naszej pracy, stabilność pracodawcy, a także możliwości samorozwoju i szanse na awans w obecnej firmie. Nikt nie zna idealnego motywowania swoich pracowników, dziś prym wiedzie zasada traktowania indywidualnie każdego pracownika w firmie. Brak lojalności najczęściej zarzucają pracownikom ich pracodawcy. Zadajmy sobie pytanie, kiedy pracownik jest lojalny? Odpowiedz jest prosta, wtedy gdy firmie na nim zależy. Nie wystarczy impreza integracyjna czy darmowy bilet do kina. Pracownik powinien czuć, że jest szanowany. Takim podstawowym elementem są wszelkiego rodzaju inwestycje w rozwój pracownika. Specjalne programy przygotowywane przez pracodawców i grupy do których przydziela się pracowników w ramach “zarządzania talentem”, to wszystko po to by znaleźć drzemiące możliwości u pracownika. W większości przypadków ta zasada się sprawdza. Jeżeli organizacja nie dba o tego typu inwestycje, to prędzej czy później świadomy swojej wartości pracownik odchodzi. Nie tylko utalentowani pracownicy uciekają, także Ci, którzy chcą czuć się bezpiecznie w innej firmie i nie chodzi tutaj o zarobki. Motywacja bez wątpienia to najważniejszy element dzisiejszej pracy.
Człowiek asertywny to człowiek zdecydowany, otwarcie wyraża swoje uczucia, często mylnie odbierany jako bezczelny, niewychowany, który za wszelką cenę próbuje postawić na swoim. Podczas procesów rekrutacyjnych, pracodawcy szukają osób asertywnych. Taka osoba daje gwarancję poprawnych stosunków i uczciwości w relacjach pracownik-pracodawca.
Asertywność to nie tylko sztuka mówienia “nie”. Oznacza świadomość własnych praw, a także jasne wyrażanie swoich zamiarów. Osoby asertywne postrzegają błędy pozytywnie, traktują takie okazje do nauki czegoś nowego. Swoje sukcesy mierzą własnymi możliwościami oraz potencjałem, nie ma możliwości porównywania z innymi osobami. Akceptują własne możliwości i stawiają sobie realistyczne cele. Osoba asertywna swobodnie przyjmuje komplementy i prawi je innym, pozatym nie boi się krytyki. Postawa taka wyraża się zdecydowaniem oraz dążeniem do realizacji założonych celów. Taki człowiek to prawdziwy skarb w pracy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 7.5/10 (12 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Zmiana pracy, 7.5 out of 10 based on 12 ratings

Podobne

Podziel się!