Zarządzanie domowymi finansami nie takie trudne?

Lip 28, 2012 przez

Za nami połowa roku, a to dobry czas na finalne uporządkowanie swojego domowego portfela. Fakt, że na rynku nie ma szczegółowych zasad, które pozwolą Ci na przemodelowanie modelu oszczędzania, to w tym artykule podajemy kilka uniwersalnych elementów, które warto przemyśleć i wdrożyć do swoich codziennych nawyków kapitałowych.

pieniądzePrzede wszystkim powinieneś nauczyć się planowania i przewidywania większych wydatków. Twoja praca nad kalendarzem, w którym będziesz zapisywał przewidziany zakup nowego sprzętu elektronicznego, czy naprawy samochodu pozwoli Ci lepiej zarządzać pieniędzmi i unikać kredytów w banku. Jeśli nie radzisz sobie z bieżącymi rachunkami, a pożyczka wydaje się jedynym sposobem na zachowanie płynności, zawsze pytaj o jej całkowity koszt.

Musisz wiedzieć, że banki coraz częściej ukrywają dodatkowe koszty, które nie są wliczone do rzeczywistego oprocentowania, a i tak musisz je ponieść – najczęściej przybierają formę ubezpieczenia. Podczas wizyty w banku rozmawiaj z konsultantem, negocjuj warunki i czytaj dokładnie umowę.

Jeśli potrzebujesz pieniędzy na tzw. zakupy konsumpcyjne, możesz wybierać spośród alternatywnych źródeł finansowania swoich kosztów. Najpopularniejszymi są zakupy ratalne na produkty, które możesz nabyć w dużych sieciach handlowych. Warto zaznaczyć, że jeśli uda Ci się znaleźć odpowiednią promocję, będziesz mógł skorzystać z rzeczywistego oprocentowania na poziomie 0%, a to znacznie lepszy sposób na spłacenie swojego zobowiązania w porównaniu do bankowych pożyczek.

Znacznie korzystniejszym rozwiązaniem może okazać się także karta debetowa lub kredytowa. Na ogół większość z nich posiada próg pożyczkowy, za który nie będziesz winien bankowi oprocentowania, w najlepszym przypadku możesz w stan sposób uzyskać nawet 1 tys. zł, który spłacisz w dowolnym momencie.

Poza tymi podstawowymi warunkami, powinieneś zacząć świadomie wybierać produkty finansowe. Dopasowanie do własnych wymagań konta osobistego nie jest dziś trudne, a rynek jest wbrew pozorom bardzo duży.

Możesz wybierać pomiędzy rachunkami oprocentowanymi, a nawet takimi, które za płatności kartą w sklepie spożywczym lub na stacji zwrócą Ci część kosztów. Tzw. cashback jest coraz popularniejszy w Polsce i pozwoli Ci na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w roku. Sięgaj także po najlepiej oprocentowane lokaty, większość z nich możesz założyć przecież bez wychodzenia z domu, a to pozwoli Ci dynamiczniej przenosić kapitał i lepiej pomnażać środki, unikając przy tym straty wartości pieniądza jakim jest inflacja. Pamiętaj także, aby pracować nad sobą i notować wszystkie wydatki. W ten sposób unikniesz niepotrzebnych wydatków, a zakupy staną się przyjemnością, ponieważ będziesz sięgał tylko po te produkty, których naprawdę potrzebujesz.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)