Zakładanie trawnika

Kwi 1, 2011 przez

1. Usuwanie Chwastów.
Należy przed siewem zastosować jeden z dostępnych na rynku ogrodniczym herbicydów totalnych. Takim płynem jest np. Roundup. Jest to środek wnikający poprzez liście do wnętrza chwasta i niszczący ją wraz z częścią podziemną. W związku z tym po pozbyciu się chwastów nie trzeba usuwać z ziemi obumarłych korzeni. Po wykonaniu oprysku należy poczekać ok. 2 tygodni, aby preparat przemieścił się do korzeni i całkowicie ja zniszczył
2. Przygotowanie podłoża.
Na początku należy dokładnie usunąć gruz, resztki wapna murarskiego, śmieci i kamienie. jest to bardzo ważna i często bagatelizowana czynność. Jeżeli tego nie zrobimy, możemy po jakimś czasie spodziewać się placów żółknącej, a nawet zaschniętej trawy. Należy przekopać wierzchnią warstwę ziemi na głębokość szpadla. . Po przekopaniu należy intensywnie podlać ziemie i zostawić na dwa tygodnie w celu wyrównania się gruntu – dla przyspieszenia prac można glebę zwałować.
3. Wysiewamy nasiona.
Wysiew można przeprowadzić w terminie od kwietnia do września. W zależności od sposobu siewu przy dobrze przygotowanym podłożu wykorzystuje  się 1 kg nasion trawy na powierzchnię 30 do 50m2. Nasiona musimy siać w glebę o odpowiedniej wilgotności to znaczy taką, która nie będzie wymagała natychmiastowego intensywnego podlewania. Tuż przed siewem glebę powinno się wzruszyć grabiami. W celu równomiernego równomiernego przykrycia powierzchni należy stosować siew krzyżowy. Po sianiu wskazane jest zgrabienie bardzo krótkimi i delikatnymi ruchami w celu przykrycia nasion 1-2 cm warstwą gleby. Oczywiście alternatywą dla siewu ręcznego jest trawa z rolki. Jest to sposób droższy ale za to znacznie szybszy i pewny. Po siewie cały teren należy zwałować.
4. Podlewamy glebę.
Aby mieć pewność, że nasiona będą kiełkowały równocześnie po wysianiu trawy konieczne jest utrzymywanie stałej wilgotności. Chcąc ograniczyć częstotliwość podlewania, można górną warstwę gleby przemieszać ze specjalnym hydrożelem.
5. Pierwsze koszenie.
Naszej kosiarki używamy pierwszy raz, gdy trawa wzejdzie na ok 8 cm i kosimy ją na wysokość 4 cm.
Jak widać zakładanie trawnika to nie jest taka skomplikowana sprawa. Wystarczy tylko trochę samozaparcia i dobrych chęci.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!