Zagrożenia na szlaku turystycznym

Lut 25, 2008 przez

Mgła: Spotkałem się z turystą , która podczas wyprawy w Bieszczadach śmiała się z tabliczki: Schronisko: 3 min. Tymczasem podczas gęstej mgły często nie widać zabudowań oddalonych o 10 kroków! W tym wypadku na nic nie zda się kompas, gdyż nie widać (żadnego|jakiegokolwiek) punktu odniesienia. Do wzywania pomocy najstosowniejszy jest gwizdek.

Zimno : Niska temperatura jest bardzo niebezpieczna. Nie możesz doprowadzić do wyziębienia organizmu. Pamiętaj, że bardzo duża ilość ciepła zostaje wypromieniowana przez głowę. Zapnij więc kołnierz i załóż czapkę. Na ręce nałóż rękawiczki lub schowaj je do kieszeni. Kilkanaście lat temu zdarzył się wypadek w Antoniówce, kiedy to samotny mężczyzna zamarzł nocą przy uczęszczanej drodze. Okazało się później, że feralnej nocy spożywał on alkohol i podczas drogi powrotnej do mieszkania przewrócił się, i zamarzł. Przypadek ten dowodzi, że błędem jest spożywanie alkoholu dla rozgrzewki.

Burze : Gdy zobaczysz zbliżającą się burzę, unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach, pod wysokimi drzewami, na graniach, w okolicach metalowych przedmiotów takich jak łańcuchy, klamry, drabinki. Unikaj strumieni, stawów.
Odległość od burzy można obliczyć mnożąc czas pomiędzy błyskiem a hukiem przez 330 (wynik otrzymasz w metrach) – lub przez 0,33; wynik w kilometrach.

Odwodnienie : Odwodnienie jest również bardzo niebezpieczne. Przy dużym wysiłku fizycznym organizm może wydalać 1-2 litrów wody na godzinę (w normalnych warunkach: 1-2 litrów na dobę). Musisz pamiętać o zabieraniu ze sobą sporej ilości płynów oraz owoców i jarzyn zawierających w sobie dużo wody(np ogórki, pomidory jabłka goldeny czy antonówki ) . Szczególnie przy wysokich temperaturach należy dużo pić. Jeżeli po drodze mijasz źródła – uzupełnij zapas płynu . Chłodna woda jest lepiej absorbowana przez organizm.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!