Zachowania w akwarium

Kwi 15, 2008 przez

Zdolność ryb do zapamiętywania, a także do wykorzystania już nabytych doświadczeń różni się zależnie od gatunku oraz indywidualnych predyspozycji osobnika. Opinię, iż w tej materii ryby wykazują jedynie ograniczone “zdolności” i w głównej mierze kierują się instynktem, należy na podstawie wyników doświadczeń naukowych jednoznacznie odrzucić.

Na podstawie obserwacji akwaryjnych można ogólnie powiedzieć, że umiejętności te najsłabiej rozwinięte są u ryb stadnych, przykład to danio u których reakcja zbiorowa stada dominuje nad indywidualnymi cechami osobnika. Ryby te na ogół niewiele uwagi poświęcają osobie opiekuna, choć przyuczają się do czasu i miejsca karmienia. Zgoła inaczej rzecz ma się u ryb żyjących samotnie, parami lub w maleńkich grupach. Wśród nich za przykład szczególnie “inteligentnych” ryb posłużyć mogą pielęgnicowate. Zdumienie budzi fakt, z jaką uwagą obserwują one wszystko, co dzieje się poza akwarium. Niejednokrotnie odnosi się wrażenie, że rozpoznają sylwetkę opiekuna. Naturalnie można to powiązać z faktem, że ryby podczas karmienia i czyszczenia obserwują ruchy charakterystyczne dla swojego opiekuna. W tym przypadku byłby to rodzaj tresury czy nawet samotresury.

Doświadczalnie udowodniono jednak, że ryby posiadać mogą bardzo dobrą pamięć oraz okazywać wyraźne umiejętności odróżniania kształtów i barw. Jest to wyjątkowo ważne u ryb opiekujących się wylęgiem, gdy w naturze muszą ponownie odszukać miejsce przebywania potomstwa. Również w niewoli na oznaczenie granic terenu czy tarliska wybierane są charakterystyczne punkty. Jeśli przedmioty te usuniemy czy przesuniemy, wówczas daje się zauważyć wyraźne zaniepokojenie ryb. U wielu gatunków pamięć miejsca może być naprawdę dobrze rozwinięta. Akwarystyka jak widać daje więc duże pole do popisu.

Ryby akwaryjne, jeśli je np wyłowimy na czas czyszczenia ze zbiornika, ponownie szybko się w nim zadomowią (natychmiast zajmująć stare miejsca), o ile zachowamy w nim układ zbliżony wyglądem do poprzedniego. Z obserwacji wynika, że ryby uczą się stosunkowo szybko. Gurami reaguje na podstawiony w lustrze własny obraz jedynie do chwili, gdy “pojmie”, że domniemany przeciwnik jest nieosiągalny. Po pewnym czasie nie okazuje żadnego nim zainteresowania, nie racząc nawet ruszyć się z obecnego miejsca. Skalary, które wiele razy składały ikrę na szerokich liściach określonej rośliny, zaczęły jej unikać w następstwie wielokrotnego odcinania (w celu dalszego wychowu w warunkach sztucznych) jej liści ze złożonymi jajami.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!