Wzrost sprzedaży artykułów branży zabawkarskiej w 2008

Lut 16, 2009 przez

Wzrost liczby narodzin oraz generalna poprawa finansowa rodzina sprawiły, że wartość zabawek sprzedanych w Polsce wzrosła w I półroczu ubiegłego roku aż o 24,2 procent w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2007.

Według badań firmy NPD Group Polska jest w tej dziedzinie zdecydowanym liderem w Europie. Wśród krajów Unii Europejskiej wzrost sprzedaży był powolniejszy – na przykład w Hiszpanii w tym identycznym czasie wzrost wyniósł 9,5 procent, we Francji 4 procent a we Włoszech 6,8 procent. Ponadto część silnie rozwiniętych rynków odnotowało spadki, przykładowo w Niemczech sprzedaż zabawek i artykułów dziecięcych zmniejszyła się 1,6 procent, a w USA o 3,9 procent.

Jak stwierdza raport NPD Group, wartość zabawek sprzedanych w Polsce wyniosła w pierwszej połowie 2008 r. 287 milionów złotych – aż o 56 milionów więcej niż rok wcześniej.

Autorzy badań zauważają, te wartości choć nie dotyczą 100 procent rynku to mogą być uznane za miarodajne ze względu na ich skalę oraz gruntowne przebadanie sprzedaży wśród dużych centrów handlowych. Sprzedaż zabawek mierzona przez NPD w całym 2007 roku wyniosła ponad 700 milionów złotych. Sprzedano wówczas blisko 36 milionów sztuk zabawek.

Autorzy badań wyróżnili 3 powody wzrostu sprzedaży zabawek. Po pierwsze: rozwój gospodarki połączony ze spadkiem bezrobocia oraz związany z tym wzrost płac i siły nabywczej. Po drugie: związany z poprawiającą się sytuacją ekonomiczną wzrost liczby urodzeń, czyli tak zwany baby boom. Trzeci powód to coraz większa obecność na rynku zabawek licencyjnych, co z pewnością jest motorem sprzedaży poza sezonem bożonarodzeniowym.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!