Wzrosną opłaty dla przewoźników

Mar 18, 2011 przez

Już w przyszłym roku chcąc startować i lądować na polskich lotniskach linie lotnicze będą płacić dokładnie 1051,03 zł a nie jak do tej pory 972,80 zł. Przedstawiciele agencji żeglugowej zapewniają, że ta niewielka podwyżka nie będzie mieć większego wpływu na ceny biletów lotniczych.
Urząd Lotnictwa Cywilnego definitywnie zatwierdził właśnie podwyżkę tzw. opłat terminalowych, które są pobierane przez Polska Agencja Żeglugi Powietrznej pełniącą rolę zarządcy przestrzeni w naszym kraju. Jak twierdzi Grzegorz Hlebowicz, rzecznik prasowy PAŻP, koszty jakie poniosą linie lotnicze w związku z poborem opłat nawigacyjnych ulegną nawet zmniejszeniu o pół procent w porównaniu do zeszłego roku. wszystko dlatego, że o 200 zł, spadną inne opłaty nałożone przez agencję, tzw. trasowe, są to opłaty pobierane od linii za przelot w polskiej przestrzeni powietrznej i obecnie wynosić będą 1449,03 zł.
Nowe stawki, przy tak nie wielkiej podwyżce są nieistotne dla linii lotniczych, jednak duże znaczenie miały dla kontrolerów lotów do tego stopnia, że nieprzyjęcie owej podwyżki groziło wybuchem niezadowolenia z ich strony. Przecież jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Mimo, że ich zarobki są wysokie i sięgają nawet pięciu średnich polskich pensji, to w porównaniu z wynagrodzeniami w innych krajach wypadają zdecydowanie blado. Na przykład hiszpański kontroler zarabia dwa razy więcej. A tymczasem w Polsce wynagrodzenia rodzimych kontrolerów nieco spadły. Przyczyną takiego stanu rzeczy było wypowiedzenie przez prezesa PAZP zakładowego układu zbiorowego pracy, który dawał pracownikom liczne przywileje. W zamian wprowadzony został mniej korzystny regulamin wynagrodzeń.
Kropkę nad i już wkrótce postawi Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który werdykt miał ogłosić w zeszły piątek, jednak sprawa została odroczona. Ponieważ w dużej mierze zmianę formy wynagradzania w PAŻP wymusił Urząd Lotnictwa Cywilnego w 2009 r. Już wtedy agencja planowała podnieść stawki za opłaty, a co za tym idzie wynagrodzenia kontrolerów. Niestety urząd odmówił, uznając, że brakuje regulaminu wynagrodzeń dokładnie precyzującego zarobki.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)