Wypełnianie PIT-36

Sie 13, 2013 przez

Sposoby wypełniania formularza PIT-36

Roczne rozliczenie podatkowe PIT-36 wypełniają podatnicy, którzy osiągają dochody z umów najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na zasadach ogólnych, a przede wszystkim także prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej lub zajmujących się działami specjalnymi produkcji rolnej. Każdy z przedsiębiorców stanie przed niełatwym wyborem, jakim jest wybór sposobu wypełniania PIT-36. Ten rodzaj deklaracji podatkowej możemy wypełnić ręcznie, za pomocą specjalnych formularzy interaktywnych lub używając programu przygotowanego do generowania druków PIT-36.

Ręczne wypełnianie PIT-36

Choć ręczne wypełnianie PIT-36 może wydać się najpopularniejszą metodą wypełniania druku PIT, to w obecnych czasach jest to sposób, który powoli zanika i jest wypierany przez bardziej nowoczesne metody. Podatnicy obawiają się, że mogą popełnić jakiś błąd lub przeoczenie podczas wypisywania deklaracji, nie podoba im się mnogość przepisów skarbowych oraz przymus dbania o wszystkie szczegóły, takie jak pamięć o dołączeniu odpowiednich załączników i skorzystania z przysługujących ulg. Ten sposób wypełniania rocznego zeznania podatkowego zalecany jest tylko dla osób mających spore doświadczenie księgowe, które posiadają dużo wolnego czasu i chęci.

Wypełnianie PIT-36 przez arkusz interaktywny

Jest to jedna z nowszych metod służąca wypełnianiu PIT-36, jednak wciąż nie jest ona doskonała. Co prawda ułatwia nam ona mnogość wszelkiego rodzaju obliczeń, jednak nie chroni nas przed błędami typu złego formatu wprowadzanych danych lub różnych literówek. Jest to obecnie rozwiązanie sugerowane przez Ministerstwo Finansów.

Wypełnianie PIT-36 przez program do PIT

Najnowsza i najbardziej skuteczna metoda. Program do PIT-36 pozwoli nam na szybkie i bezstresowe wypełnienie druku PIT-36, przeprowadzi nas bezproblemowo przez każdy etap tego wypełniania, a także zapyta o dostępne ulgi i poinformuje o potrzebie dołączenia odpowiednich załączników.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!