Wskaźnik BMI

Mar 16, 2008 przez

BMI – dużo się o tym mówi w świecie zdrowia i medycyny, ale pewni ludzie mogą nie wiedzieć, co to dokładnie jest. W tym artykule chciałbym spróbować opisać tzw. wskaźnik BMI. Wskaźnik ten jest znany również pod inną nazwą – wskaźnik Queteleta II, chociaż nie wiem, dlaczego akurat tak, ale to nie jest aż tak bardzo ważne. BMI jest to skrót od angielskiego wyrażenia Body Mass Index, co w wolnym tłumaczeniu na język polski znaczy wskaźnik masy ciała.

BMI to współczynnik, który pozwala obliczyć każdemu czy jest się osobą otyłą, z nadwagą, z niedowagą, czy ma się prawidłowo masę ciała. Wskaźnik ten oblicz się poprzez podzielenie swojej masy ciała, którą należy podać w kilogramach praz kwadrat naszej wysokości, którą należy podać w metrach, a nie w centymetrach.

Umiejętność wyliczenia wskaźnika BMI ma ogromne znaczenie w ocenie stanu naszego zdrowia. Jest o związane oczywiście z nadwagą i otyłością. Czym mniejsza wartość tego wskaźnika, tym ryzyko wystąpienia choroby (miażdżyca, cukrzyca, niedokrwienie serca) jest mniejsze. O wiele dokładniejszym sposobem jest wskaźnik procentowy zawartości tłuszczu w naszym organizmie, gdyż czasami wskaźnik BMI pokazuje niepoprawną wartość. Najlepiej jest jednak sprawdzać oba sposoby.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Tagi

Podziel się!