Wiertarki kiedyś i dziś

Gru 12, 2008 przez

Obecna wiertarka zalicza się do grupy elektronarzędzia z uwagi na swoje przeznaczenie. Do funkcjonowania oraz wykonywania jakich bądź działań wymaga ona zasilania elektrycznego. Istnieją również wiertarki nie wymagające energii elektrycznej, ale kierowane ręcznie przy użyciu korby. Kiedyś wiertarki nazywano bormaszynami oraz wykorzystywano je przeważnie do obrabiania surowca za pośrednictwem obracającego się dzięki silnikowi wiertarki narzędziu skrawającemu. Tym podstawowym narzędziem jest oczywiście wiertło.

Wiertarki nie są narzędziami znanymi od niedawna. Najnowsze badania archeologiczne pokazują, iż te elektronarzędzia powstały już 4 tysiące lat przed naszą erą. Jasne, że, nie były one tak rozwinięte technologiczne, jednakże tamte wiertarki bez wątpienia spełniały swoje zadanie. Znacznie później, bo w wiekach średnich zaczęto napędzać wiertarki poza siłą własnych mięśni, również przy użyciu koła wodnego. Mało kto zdaje sobie sprawę, że ojcem wiertarki był łuk. Dzięki niemu udało się ludziom zmienić ruch posuwisty w ruch obrotowy. Kiedy cięciwę łuku owiniętą wokół drewnianego koła powstały wiertarki łukowe, które nazywano: wiertarki smyczkowe.

W każdym domu, w którym przynajmniej jeden lokator zna się na temat majsterkowania, powinna znaleźć się wiertarka. Jest ona niezbędnym rekwizytem dla wywiercania różnej wielkości oraz typów otworów a także otworków, obróbki danych materiałów, przyda się ona również w procesie gwintowania jak i wytaczania.

Rozwój ludzkości, a głównie rozwój technologiczny dołożył się do powstania wiertarki wielowrzecionowej a także wiertarki współrzędnościowej, używaną głównie w przemyśle. Następnie wprowadzono do budowy wiertarki silniki parowe oraz współczesne silniki elektryczne. Tak oto wiertarka znalazła się wśród elektronarzędzi. Powstały wiertarki stołowe i wiertarki udarowe, potrzebne do wywiercenia otworów w grubych murach. Na półkach sklepowych oznaczonych napisem elektronarzędzia można zobaczyć przeróżne wiertarki o zróżnicowanych funkcjach. Wybranie odpowiedniej nierzadko przysparza wiele problemów, najczęściej laikom, nie potrafiącym odczytać dane cechy cechujące wiertarki.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!