Wielcy ludzie, wielkie podróże

Gru 27, 2010 przez

Historia świata wiele zawdzięcza jednostkom. Można próbować zgadywać jak wyglądałoby dziś nasze życie gdyby nie wspaniałe wynalazki, wybitni naukowcy oraz przełomowe odkrycia geograficzne. Bez ludzi ciekawych świata, bez ludzi próbujących usystematyzować fakty oraz bez ludzi ponad przeciętną kojarzących obserwowane zjawiska nie mielibyśmy ani monitora, na którym czytamy ten tekst ani wiedzy aby go napisać.

Zaczęło się od obserwacji zjawisk przyrody oraz prób uporządkowania wiedzy na długo przed narodzeniem Chrystusa. W ten sposób Sumerowie stworzyli pismo ustanawiając podwaliny do rozwoju kolejnych gałęzi nauki. Niedługo później Babilończycy zaczęli osiągać wysoki poziom biegłości w matematyce a w Mezopotamii rozwinęła się astronomia.

Nie ma chyba osoby, która nie znała by pierwszego filozofa greckiego, Talesa z Miletu a twierdzenia kolejnego wybitnego Greka, Pitagorasa, uczą się wszyscy już w szkole podstawowej na jednych z pierwszych zajęć geometrii.

Podążając dalej, w późnym średniowieczu zaczęła się era wielkich odkryć geograficznych. Pierwsi kartografowie zaczęli skrupulatnie wypełniać białe plamy map a relacje z podróży do Azji sławnego kupca Marco Polo nawet dziś budzą wiele kontrowersji. Kilkaset lat później odważni żeglarze z Krzysztofem Kolumbem na czele podbili nowe kontynenty.

Następnie przyszła pora Oświecenie. Z tego okresu mamy kolejną serię nazwisk, które nikomu nie są obce. Izaak Newton, angielski fizyk i matematyk, Gabriel Fahrenheit, gdański (sic!) fizyk oraz Karol Linneusz, szwedzki przyrodnik to tylko ci najbardziej znani naukowcy.

Od początku dwudziestego wieku wpływ nauki na życie codzienne każdego człowieka stał się już tak duży, że bez wynalazków, teorii ani osiągnięć pojedynczych jednostek nie bylibyśmy w stanie funkcjonować komfortowo.

Już ponad dwa tysiące lat temu Cyceron powiedział „Kto nie zna historii ten zawsze pozostanie dzieckiem” lecz chciało by się dodać, że kto nie ma szacunku do wielkich ludzi pozostanie dzieckiem niewychowanym.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!