W jakiej kolejności montować i demontować elementy rusztowania?

Sie 9, 2011 przez

Przepisy budowlane dokładnie opisują procedury i kolejność w jakiej poszczególne elementy i części składowe rusztowania powinny być montowane jak i demontowane. Montaż zaczyna się oczywiście od ustawienia specjalnych, śrubowych podstawek na wcześniej przygotowanych podkładach. Podstawki te następnie łączone są z nakładkami i przy zastosowaniu podłużnic zaczynają tworzyć spójną konstrukcję. Kolejny krok to montaż dwóch ramek łączonych za pomocą stężeń. Ostatnim krokiem jest nałożenie pomostów i burt zabezpieczających – w taki oto sposób otrzymujemy pojedynczą kondygnację rusztowania.

Rusztowania elewacyjne, jak wspomniano z resztą na początku, posiadały będą także ściśle określoną kolejność demontowania ich kolejnych elementów. Proces odbywa się tutaj dokładnie na odwrót. Pierwsze demontowane są burty i wszystkie inne zabezpieczenia mające chronić pracowników na podeście. Kolejnym etapem jest ściągnięcie podestów. Następnie można przejść do demontażu stężeń poziomych i ukośnych, które wspierały ramę. Po kolei ściągane są elementy tworzące ramę, na końcu przechodzi się natomiast do demontażu znajdujących się bezpośrednio na podłożu części.

Zasady montażu i demontażu odnoszą się przede wszystkim do bezpieczeństwa w czasie pracy i nie przestrzeganie określonej kolejności nie będzie wiązało się z żadnymi sankcjami, czy też poważniejszymi konsekwencjami. Taki system montowania i demontowania rusztowań powinien być jednak najbardziej efektywny i jak wspomniano przed chwilą bezpieczny. Warto o tym pamiętać między innymi jeśli chodzi o wynajem rusztowań.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)