Urokliwe miasto Cieszyn

Lut 12, 2008 przez

Cieszyn ma swoją komunikację miejską, którą tworzy 10 linii autobusowych, łączących okolice rynku z osiedlami mieszkaniowymi i peryferiami miasta. Tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji jest praktycznie w całości zaawansowany i składa się przede wszystkim z niskopodłogowych autobusów Jelcz M125M Vecto i M101I Salus.
Cieszyn jest miejscem z dużą ilością terenów zielonych 6 przecinek 40 km2 (23 procent powierzchni miasta), z czego lasy mają raptem 2 przecinek 06 km2 (7 procent powierzchni). Tereny zurbanizowane, szczególnie okolice rynku i pobocza dróg, są mocno zadrzewione. Na terenie Cieszyna znajduje się na dzień dzisiejszy trzydzieści siedem pomników przyrody, skupiających razem dziewięćdziesiąt dziewięć drzew dwudziestu siedmiu innych gatunków i odmian.
Cieszyn mieści się na granicy z Czechami i ich miastem Czeski Cieszyn – założono go w tysiąc dziewięćset dwudziestym roku w wyniku podziału starego Księstwa Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Ustalona wtedy granica przebiegała przez Cieszyn wzdłuż rzeki Olzy, dzieląc to miejsce.
Sporo informacji o tym miejscu, znajdziesz w serwisie wirtualny Cieszyn – to forum dyskusyjne miasta Cieszyn.
Urokliwy Cieszyn uchodzi za jedno z najstarszych miejsc w południowej Polsce. Podanie mówi, że został utworzony w 810 r. przez 3-ech braci, synów słowiańskiego przywódcy, którzy po długiej wędrówce spotkali się właśnie tutaj i ciesząc się tym faktem utworzyli miasto Cieszyn.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!