Typy kart pamięci

Sie 2, 2010 przez

typyWiększość z nas posiada kilka różnych kart pamięci – w telefonie komórkowym, odtwarzaczy mp3 czy w aparacie cyfrowym. Na rynku dostępne są bardzo różne typy kart pamięci, warto więc mieć rozeznanie w podstawowych różnicach między nimi. Od typu karty może zależeć wygoda użytkowania aparatu czy odtwarzacza mp3 i – przede wszystkim – jego przenośność, dlatego warto pomyśleć o tym jeszcze przed zakupem samego aparatu.
Jednym z rodzajów kart są karty CompactFlash (CF). Wśród nich wyróżnia się dwa typy pod względem grubości (3.3 mm lub 5 mm) i zasilania (3.3 V lub 5 V). Wszystkie mają rozmiar 42.8 na 36.4 mm i są wytrzymałe mechanicznie, pobierają mało prądu i wydzielają niewiele ciepła.
Konkurentami CF są kart Secure Digital popularnie nazywane kartami SD. Standard SD pochodzi z roku 2000. Karta SD ma rozmiary 24x32x2.1 mm i waży około 2 gramów. Pojemność kart tego typu to od 8 MB do 32 GB. Często SD zaopatrzone jest w specjalny przełącznik zapobiegający przypadkowemu skasowaniu danych.
Kolejny rodzaj kart to MultiMedia Card (MMC) charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na warunki zewnętrzne. Są jeszcze mniejsze od kart SD i dlatego często używają ich producenci najmniejszych urządzeń elektronicznych – np. niewielkich odtwarzaczy mp3.
Pozostałe typy kart to Memory Stick (MS), SmartMedia (SM) oraz xD Picture Card (xD). Memory stick opracowany został przez firmę Sony i stosowany jest przede wszystkim w urządzeniach tej firmy, jak również w telefonach Sony Ericsson. SmartMedia to jeden z najstarszych typów, praktycznie całkowicie wyparty już przez karty xD. Karty xD stosuje Olympus oraz Fujifilm. Skrót xD rozwija się w extreme Digital. Karty xD mogą być typu M lub H. Rodzaje te różnią się prędkością zapisu oraz ilością możliwych do zapisania danych.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!