Typowe układy elektroniczne w układach regulacyjnych

Lis 4, 2014 przez

Najczęściej spotykanymi układami elektronicznymi są wzmacniacze i generatory drgań. Układy te są często dość skomplikowane; dla zrozumienia działania tych układów opisane zostaną najprostsze, typowe układy. Przez odpowiednie zastosowanie i łączenie układów oraz przez zastosowanie w układach odpowiednio dobranych lamp elektronowych i elementów półprzewodnikowych otrzymuje się różnego rodzaju aparaty elektroniczne od prostych odbiorników radiowych do bardzo skomplikowanych stacji telewizyjnych i elektronowych maszyn matematycznych.

Wzmacniacz (lampowy lub tranzystorowy) jest jednym z najważniejszych urządzeń umożliwiających istnienie radiokomunikacji, radiofonii, telewizji, radiolokacji itp. Ilość energii oddziaływująca we wzmacniaczu lampowym . poprzez siatkę na prąd w obwodzie anodowym jest bardzo mała: natomiast moc prądu zmiennego wydzielona na oporze Z„ może być stosunkowo duża. Źródłem energii wydzielanej w obwodzie anodowym jest zasilacz (bateria Ba), natomiast lampa lub tranzystor jest jakby zaworem wyzwalającym tę energię w takt zmian sygnału sterującego u.

Zależnie od przeznaczenia rozróżniamy wzmacniacze napięciowe i wzmacniacze mocy. We wzmacniaczach napięciowych opór Z„ jest stosunkowo duży i napięcie są uzyskiwane na oporze odbiornika Za (a odprowadzane z punktu A i B do następnego układu lub obwodu) jest względnie duże wobec napięcia Us. We wzmacniaczach mocy napięcie na oporze Za nie jest zazwyczaj większe od Us lecz moc wydzielana w obwodzie anodowym jest dość duża. Jeśli np. do obwodu siatkowego doprowadzimy sygnał Us z mikrofonu (lub głowicy adaptera), a odbiornikiem Za będzie głośnik, to otrzymamy przykład wzmacniacza mocy pracującego na częstotliwościach akustycznych. Zależnie od wzmacnianych częstotliwości rozróżniamy również wzmacniacze małych częstotliwości (akustycznych) oraz wzmacniacze częstotliwości radiowych (wielkich).

Generatory (lampowe i tranzystorowe) służą do wytwarzania drgań elektrycznych, tj. prądów i napięć o większych częstotliwościach niż prądu przemiennego 50 Hz. Drgania o wielkiej częstotliwości są stosowane w nadajnikach i odbiornikach radiowych oraz w urządzeniach pomiarowych; drgania małych częstotliwości stosowane są w technice i miernictwie elektroakustycznym. Układ generatora jest w zasadzie podobny do układu wzmacniacza.

W obwodzie anodowym znajdują się połączone równolegle indukcyjność (cewka) i pojemność (kondensator). W układzie cewka — kondensator pojawią się przy pierwszym impulsie prądu przy włączaniu układu prądy szybkozmienne o częstotliwości zależnej od pojemności kondensatora i indukcyjności cewki. Prądy te szybko zanikną, gdyż energia elektryczna przekształci się w energię cieplną w oporach przewodów i cewki. Jeśli jednak do cewki L zbliżymy drugą cewkę włączoną do obwodu siatkowego, to linie sił szybkozmiennego pola magnetycznego wytwarzanego przez cewkę L będą przecinać uzwojenie cewki obwodu siatkowego i indukować w niej szybkozmienną siłę elektromotoryczną. Ta sem będzie sterować prądem lampy w rytm drgań i będzie zasilać obwód drgań w obwodzie anodowym. Mamy w tym przypadku do czynienia z wykorzystaniem dodatniego sprzężenia zwrotnego. Kilkanaście lat temu falowniki budowane były w oparciu o lampy i wzmacniacze, obecnie wykorzystuje się do tego moduły IGBT które są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 8.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Typowe układy elektroniczne w układach regulacyjnych, 8.0 out of 10 based on 1 rating