Telewizor na jeden raz

Sty 21, 2009 przez

Domowe urządzenia elektroniczne, są jeszcze bardziej nowoczesne ale jeszcze są dalej zawodne. Posiadając stary telewizor, dekoder lub inne urządzenie często jesteśmy przed dylematem wymiany tego urządzenia na nowsze. Nie tylko jeśli coś się zapsuło lecz i po to aby mieć nowszy sprzęt, bardziej elegancki i z nowymi funkcjami.
Czy to jest dobry pomysł aby zmieniać na nowy? Stary telewizor prawdopodobnie działał nam przez wiele lat, a czy nowszy będzie podobnie trwały? Czy naprawa telewizora ma sens?
Obecnie zmieniła się technika produkcji sprzętu elektronicznego. Gwałtowny postęp w elektronice ściśle wiąże się z miniaturyzacją. O ile parę lat temu ilość tranzystorów zawartych w układach scalonych można było policzyć na kilkaset, to obecnie obwody wysokiej skali integracji posiadają ich dużo więcej, co razem może dać prawie milion na odbiornik elektroniczny. Więcej tranzystorów to większe ryzyko usterek. Dodatkowo większość tranzystorów jest w technologii MOS, tego typu półprzewodniki są wrażliwe na uszkodzenia na skutek ładunków elektrostatycznych. Przy odrobinie pecha, normalne dotknięcie w niewłaściwym miejscu może spalić obwód scalony.
Tradycyjny telewizor można bez problemu naprawić, nawet w mieszkaniu klienta, przy zastosowaniu normalnych narzędzi, jak lutownica transformatorowa. Najnowsze sprzęty elektroniczne nie dają żadnych szans na naprawę poza zakładem elektronicznym. Części na laminacie przyczepiane są w technologii SMD, montaż powierzchniowy to rodzaj klejenia elementów bezpośrednio do laminatu. Obudowy BGA układów scalonych mogą posiadać kilkaset wyprowadzeń na powierzchni jednego cm. Gęstość i grubość nóżek wyklucza inny demontaż niż przy stosowaniu stacji lutowniczej na gorące powietrze. Szanse zniszczenia scalaka lub mozaiki przy montażu jest bardzo wysokie.
Powszechne stosowanie technologii montażu SMD oznacza produkcję jednorazówek, zwłaszcza technologia SMD opanowała telewizory LCD , plazmowe i sprzęt komputerowy. Nawet w czasie gwarancji producent nie przewiduje naprawy bloków elektronicznych a wymianę całości. Koszty wymiany całego bloku po gwarancji to koszt porównywalny z wartością odbiornika. Znaczna część napraw nowych telewizorów LCD i plazmowych kończy się tylko diagnozą, że się nie kalkuluje. Elektronika ciągle tanieje, ceny telewizorów spadają co roku o ponad połowę jego pierwotnej ceny. Nikt nie zagwarantuje, że kupiony obecnie nowoczesny odbiornik spełni nasze potrzeby, gdy już niedługo wejdzie na stałe do emisji telewizja cyfrowa.
Zamiast nabywać już dziś nowy sprzęt, lepiej poczekać. Bardziej opłaca się reperować starszy model niż kupić ładną jednorazówkę i przy każdej awarii kupować sprzęt na nowy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podziel się!