Te kryteria wyboru rolet do domu powinieneś znać. Po prostu

Lip 7, 2016 przez

Przesłona z tkaniny syntetycznej, a może naturalnej? Klasyczne, orientalne, a może nowoczesne wykończenie? Ekskluzywne, czy budżetowe? W tym krótkim poradniku podpowiadamy, jakie rolety pokocha twój dom i jakimi kryteriami warto kierować się przy ich wyborze.

Uważaj, bo roleta rolecie nierówna. Bez żartów

projekt wnętrza

CC 2.0 Flickr.com : Matt Janicki

Cena rolety wewnętrznej ma większe znaczenie niż myślisz

Cena na ogół (podkreślamy: na ogół!) jest wyrazem jakości rolety. Im więcej za nią zapłacisz, tym materiały wykorzystane do jej produkcji lepiej znoszą ciągłą eksploatację. Budżetowe, najtańsze rolety szybko płowieją, są nad wyraz podatne na zawilgocenie mechanizmów zwijających, a przy tym mało estetycznie wykonane.

Najtańsze rolety nie są objęte na ogół żadną ochroną gwarancyjną.

Na pewno wiesz już, gdzie i jak zamontować roletę?

Rolety montuje się na 1 z 2 sposobów – inwazyjnie lub bezinwazyjnie:

  • inwazyjnie: ściana lub sufit,
  • bezinwazyjnie: rama okna.

Rolety montowane bezinwazyjnie to m.in. żaluzje klejone na ramę, plisy, rolety w kasecie, a także tzw. mini rolety. Z kolei rolety montowane inwazyjnie to m.in. wolnowiszące, rolety drewniane (bambus lub zwykłe drewno), rolety rzymskie i austriackie.

Fotografia z Flickr.com zgodnie z darmową licencją CC 2.0, autorstwa Matt Janicki

Zaletą rolet montowanych bezinwazyjnie jest tak, że jeśli ci się znudzą, możesz je w dowolnej chwili zdjąć bez konieczności jakichkolwiek napraw (montaż inwazyjny oznacza albo uszkodzenie ramy, albo sufitu – ściany).

Syntetyczna czy naturalna tkanina przesłaniająca?

Pamiętaj, że rolety, które chcesz zawiesić w kuchni albo łazience, muszą być przynajmniej częściowo odporne na działanie wilgoci. W tych pomieszczeniach stosuj albo żaluzje z lamelami aluminiowymi, albo rolety z przesłonami syntetycznymi, które nie ulegają odkształceniom (a już na pewno nie tak łatwo, jak te z tkaninami z bawełny lub wełny).

Po co mi roleta z tkaniną podbitą aluminium?

Rolety podbite aluminium to dobry sposób, aby w 100% zaciemnić wnętrze, a przy tym w pewnym zakresie ograniczyć nagrzewanie się pomieszczeń użytkowych. Roleta z tkaniną pokrytą 1-mm warstwą aluminium może i nie zastąpi ci wydajnego klimatyzatora, ale może zbić temperaturę o 1-3 stopnie (dotyczy przede wszystkim wnętrz z dużymi przeszkleniami).

Sposób wykończenia i właściwości estetyczne

Ostatecznym kryterium wyboru rolet wewnętrznych, są ich wartości estetyczne. Wybieraj między klasycznymi roletami wolnowiszącymi oraz tymi wykończonymi z ponadprzeciętną dbałością o detale. Do tych drugich moglibyśmy zaliczyć m.in. rolety rzymskie, austriackie i bambusowe – szczególnie dobrze wpisują się we wnętrza urządzone na styl rustykalny. Idealne do okien ze szprosami.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: +1 (z 1 głos)
Te kryteria wyboru rolet do domu powinieneś znać. Po prostu, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Podobne

Tagi

Podziel się!