Tańce na średniowiecznych dworach

Gru 31, 2012 przez

Taniec dworski narodził się z bardzo prostego powodu- nudy. Otóż arystokraci i elity społeczne pozbawione pomysłu na życie i zajęć w dniu codziennym musieli znaleźć sobie jakąś rozrywkę. Początkowo ich rola ograniczała się jedynie do obserwowania tańca innych osób, które przed nimi występowały, z czasem jednak nabrali ochoty na nauczenie się kilku podstawowych kroków i zgrabnego poruszania się.

<!–more–>Świta występująca przed dworem była bardzo artystycznie uzdolniona, ich występy obejmowały przede wszystkim chodzenie na linie oraz akrobacje i gimnastykę artystyczną. Nie wolno zapomnieć o instytucji błazna, który poruszał się, co prawda tanecznym krokiem, ale jego głównym zadaniem było rozśmieszanie widzów, gestem, słowem lub małym przedstawieniem. Taniec po pewnym czasie był obowiązkowy na każdym dworze.

Często organizowano bale i przyjęcia, na który były zapraszane wszystkie najważniejsze persony w państwie. Była to okazja, aby poznać wpływowe osoby i wyrobić sobie kontakty. Taniec stanowił tylko tło dla tych spotkań towarzyskich. Przyjęcia były chętnie organizowane przez władców i zamożnych arystokratów, z czasem posunęli się oni do tego, że niepotrzebnie trwonili pieniądze podatników.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!