System inteligentnego domu

Kwi 27, 2011 przez

System Inteligentnego Domu w ostatnich latach cieszy się rosnącym zainteresowaniem. U naszych sąsiadów zza odry już w tym momencie znaczą ilość świeżo powstających budynków uzbraja się w takie instalacje.  Zainteresowanie automatyką budynkową szerzy się także w naszej ojczyźnie. Z drugiej strony zwiększa się także liczebność oferowanych na rodzimym rynku rozwiązań. Różnią się one pod wieloma względami, jednak podstawowa idea jest zawsze taka sama: zwiększenie komfortu, bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Systemy inteligentnych instalacji wzorowo wkomponują się w potrzeby nowoczesnego gospodarstwa domowego. Dzięki nim możliwe jest zarządzanie wszystkimi instalacjami – od oświetlenia i ogrzewania po zaawansowane systemy audio/video. Przy pomocy jednego przycisku mamy możliwość wywołać scenę, która może zawierać ustawienia kilku indywidualnych źródeł światła, rolet i temperatury. Oprócz standardowych wyłączników dostępne są także panele dotykowe, które dodatkowo mogą pełnić funkcję wyświetlacza dla wideo-domofonu czy też telewizora. Dzięki zdalnej komunikacji przy pomocy sieci Internet lub GSM jesteśmy w stanie kontrolować i monitorować całą instalację automatyki domowej. Z drugiej strony możliwe jest otrzymywanie z systemu informacji o sytuacjach awaryjnych takich jak włamanie, pożar czy zalanie. Oczywiście oprócz przesłania komunikatu system może wykonać dodatkowe działania jak na przykład zamknięcie głównego zaworu wody w przypadku zalania.

Inteligentny budynek zadba także o zraszanie ogrodu, odmrażanie rynien i podjazdów. Dzięki identyfikacji mieszkańców za pomocą karty magnetycznej lub odcisku palca zwiększa się znacząco bezpieczeństwo, a inteligentne zarządzanie ogrzewaniem może przynosić niemałe oszczędności. Inną funkcją zwiększającą bezpieczeństwo jest symulacja obecności. Symulacja ta polega na włączaniu i wyłączaniu zaprogramowanych obwodów światła podczas dłuższej absencji użytkowników, zgodnie z wyuczonym harmonogramem. W ten sposób dom naśladuje zachowanie domowników co może zrazić potencjalnego przestępcę.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!