Status prawny e-papierosów

Paź 18, 2013 przez

Kwestia palenia elektronicznego budzi wiele kontrowersji. Status prawny tych urządzeń jest nie do końca jasny i powoduje wiele sporów pomiędzy e-palaczami, a resztą społeczeństwa. Każda ze stron ma swoje interesy oraz argumenty. Niezależnie od prawa każdy powinien jednak kierować się zdrowym rozsądkiem i samopoczuciem innych.

Palenie na zakazie

O ogromnej popularności elektronicznego palenia świadczy rosnąca liczba sklepów działających tradycyjnie oraz w Internecie. Ludzie chętnie wybierają tego typu urządzenia i stale poszukują nowości. E-papieros w świetle polskiego prawa nie jest wyrobem tytoniowym. Oznacza to, że można z niego korzystać praktycznie w każdym miejscu. Dla wielu osób to jego największa zaleta. W ostatnich latach większość palaczy musi się bowiem zmagać z coraz droższymi cenami papierosów i rosnącą liczbą zakazów palenia. Papierosy zniknęły na stałe z lokali rozrywkowych i gastronomicznych. Zastępują je właśnie e-papierosy, które zdaniem sprzedawców są całkowicie bezpieczne dla otoczenia.

Kultura e-palenia

Papieros elektroniczny to stosunkowo młody wynalazek, dlatego trudno mówić o rozwiniętej kulturze e-palenia. Ludzie oswajają się dopiero z urządzeniami i przekonują do ich działania. Dla społeczeństwa e-papieros jest w dalszym ciągu wielką niewiadomą. Wiele osób reaguje na niego alergicznie i przypisuje mu szkodliwe właściwości tradycyjnych papierosów. Jest także druga strona medalu związana z tą kwestią. Wielu użytkowników elektronicznych papierosów zachowuje się egoistycznie i pali w środkach komunikacji publicznej oraz miejscach takich jak muzea, szpitale czy areny sportowe. Przyczynia się to do złego wizerunku elektronicznego palenia i jest powodem wielu krytycznych artykułów w mediach i Internecie.

Proponowane zmiany

W najbliższym czasie zapowiadane są zmiany w przepisach określających zakres sprzedaży i użytkowania elektronicznych papierosów. Najprawdopodobniej w przeciągu kilku najbliższych lat ich status ulegnie zmianie. E-papieros stanie się produktem do wykorzystania medycznego i będzie dostępny wyłącznie w aptekach za okazaniem recepty. Proponowane zmiany uderzą głównie w interesy e-palaczy oraz sprzedawców i producentów urządzeń. Papieros elektroniczny to poważny konkurent dla tradycyjnych papierosów, ale wydaje się, że jego los jest przesądzony. Niestety po raz kolejny w historii ludzkości o przyszłości pewnych wynalazków decydują interesy dużych koncernów oraz państwa. Warto uważnie śledzić wszystkie informacje związane z tym tematem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)