Sporty ekstremalne

Mar 15, 2008 przez

Postaram się w tym artykule trochę bliżej opisać czym jest bmx oraz opisać kilka podstawowych trików.

BMX jest rowerem specjalnie przystosowanym do jazdy ekstremalnej. Jego stosunek wagi do wytrzymałości jest bardzo wysoki. Rama bmxa jest krótka i wytrzymała. Każdy element tego roweru jest odpowiednio dobrany aby mógł spełniać swoją rolę podczas jazdy. Opony bmxów są zazwyczaj szersze od zwykłych rowerów co czyni je odporniejszymi na wszelkie uderzenia. Opisze teraz jak wykonać podstawowe triki na bmxie takie jak barspin i bunny hop.

Bunny hop – warto przygotować się do triku ćwicząc podnoszenie kierownicy. W tym celu usiądź na siodełku chwyć mocno kierownicę i postaraj się ją jak najmocniej szarpnąć tak aby przód roweru uniósł się maksymalnie do góry. Ale uważaj aby nie przesadzić i nie wywrócić się na plecy ! Jeśli ten manewr masz już odpowiednio opanowany możesz przejść teraz do nauki bunny hopa.

Stań na pedałach, pochyl się do przodu i szarpnij mocno kierownicę tak jak to robiłeś wcześniej. Gdy rower już będzie stał prostopadle do ziemi wyskocz z pedałów i podciągnij kierownicę pod klatę piersiową. W momencie gdy będziesz już zaczynał spadać wyprostuj ramiona i spróbuj wyrównać rower równolegle do ziemi a przed samym lądowaniem ugnij kolana i zamortyzuj lądowanie. Brawo… zrobiłeś właśni Bunny hopa !

Barspin – Ten trick najlepiej jest ćwiczyć na trawie. Nie będziesz bał się tak upadku i nie powybijasz sobie zębów ( a przynajmniej nie o ziemie) . Sam barspin polega na obrocie kierownicą o 360 stopni. Nie jest to trudny trik do wykonania wymaga tylko poświęcenia trochę czasu i odwagi. Najpierw musisz się zdecydować w którą stronę będzie ci łatwiej obrócić kierownicę. Gdy już to wiesz wystarczy, że pochylisz się do tyłu i szarpniesz mocno kierownice. Kierownica prawdopodobnie obróci się Ci o 360 stopni i spokojnie będziesz mógł odjechać. Gratulację wykonałeś barspina.

Inne sporty ekstremalne to rolki i deskorolka. Dobrą deskorolkę kupisz w skateshopie

Jeśli czegoś nie będziesz wiedział zachęcam do odwiedzenia forum o bmxach.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!