Skromne wielkiego początki?

Lut 6, 2011 przez

Kilka dni temu zapowiedziano, że w najbliższym czasie w Poznaniu zostanie uruchomione nowe połączenie lotnicze, oferowane przez nieznanego szerzej przewoźnika. Czy obserwujemy skromne początki linii, która ma szansę zaistnieć kiedyś w świadomości pasażerów z całego świata?

Linie lotnicze Job Air rozpoczynają działalność w Polsce. Już wkrótce zaoferują przeloty do Pragi i powrotne bilety lotnicze do Poznania. To zaledwie piąte połączenie linii pochodzącej z czeskiej Ostrawy. Czy jego nawiązanie będzie miało większe i bardziej znamienne skutki, niż dziś może się nam wydawać?

Historia lubi się powtarzać. Dwadzieścia pięć lat temu Ryanair zaczynał karierę jako malutka firma z jednym samolotem w posiadaniu. Nikt nie podejrzewał, że nada nowy kształt całej branży. Niepozorne przedsiębiorstwo sprawiło, że wielkie linie lotnicze British Airways czy Aer Lingus musiały zacząć walkę o klienta, a loty do Turcji czy bilety lotnicze do Norwegii stały się dostępne dla przeciętnego człowieka, który dotąd nie mógł sobie pozwolić na dalekie wyjazdy. Czy sytuacja ma szansę się powtórzyć?

Job Air to przewoźnik obecny na rynku już dość długi czas, bo od roku 1994. Wywodzi się z firmy serwisującej samoloty Job Air Technic – czyli z jednego z największych przedsiębiorstw tego rodzaju we wschodniej części Europy. W ciągu siedemnastu lat linia wypracowała sobie bardzo skromną sieć połączeń, a także niewielką flotę, złożoną łącznie z dziesięciu Boeingów oraz SAAB-ów 340. W porównaniu z większą konkurencją jest to więc firma bardzo mała i nieznacząca. Ale przecież tak samo myślano o Ryanair.

Czy Job Air – skromne tanie linie lotnicze – mają szansę stać się czymś więcej, niż tylko niszowym, mało znanym przewoźnikiem? To zależy, czy kierujący przedsiębiorstwem mają pomysł na markę. Irlandczycy zawdzięczają sukces prostej idei oferowania niskich cen kosztem komfortu. Jeśli Czesi nadadzą swojej linii unikalną cechę, także może ona wyrosnąć na znaczącego przedstawiciela branży lotniczej. Czy tak się stanie – czas pokaże. Na pewno będziemy trzymać kciuki za naszych południowych sąsiadów.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!