Samolotem w kosmos

Lis 19, 2010 przez

Samoloty kosmiczne to nie science-fiction. To nawet nie odległa przyszłość. Ba, nawet nie przyszłość bliska; one już istnieją! A przynajmniej jeden z nich, nazwany adekwatnie do przeznaczenia i możliwości: to słynny Scale Composites Model 316, zwany krótko SpaceShipOne.

SpaceShipOne to samolot kosmiczny potrafiący wykonywać loty suborbitalne. Co to znaczy? To, że choć zobaczymy z jego pokładu gwiazdy, Księżyc i całą resztę, to nie będziemy mogli poczuć tego, co większość astronautów: wrażenia bezruchu, które pojawia się, gdy pojazd wchodzi na orbitę planetarną. Model 316 bowiem nie potrafi rozwinąć prędkości, która pozwoliłaby mu na dorównanie najnowocześniejszym promom kosmicznym z NASA. Ale czy powinniśmy to traktować jako powód do narzekania?

Pojazd firmy Scale Composites jest napędzany hybrydowym silnikiem rakietowym. Choć zastosowane silniki, a także paliwo, sprawiają że nie równa się osiągami z maszynami wykorzystywanymi przez astronautów, to ma nad nimi zasadniczą przewagę: nie potrzebuje wyrzutni, by wystartować. Wystarczy zwykły pas startowy. Samolot potrafi przekroczyć prędkość dźwięku (czego dokonał jako pierwsza prywatna konstrukcja na świecie), a także zmienić trajektorię skrzydeł na czas wchodzenia w atmosferę. Z wyglądu bardziej przypomina owada niż tradycyjne pojazdy powietrzne; w swoim wnętrzu mieści niestety tylko trzy osoby – w tym pilota.

Obecnie SpaceShipOne nie wykonuje już lotów. Jego miejsce znalazło się w muzeum. Czy to oznacza koniec podróży kosmos na pokładzie samolotu? Wręcz przeciwnie. Zbudowano już SpaceShipTwo – który, niestety, okazał się awaryjny, i to w tragiczny dla jego obsługi sposob; powstał także SpaceShipThree, a Scale Composites pracuje już nad wersją Four, która ma być pozbawiona wszelkich wad poprzedników.

Bilety lotnicze na lot w kosmos? Tak, to możliwe. Fantazja rozgrywa się na naszych oczach. Teraz wystarczy tylko czekać, aż Ryanair czy inne tanie linie lotnicze włączą do swojej oferty takie atrakcje. Na księżyc za 299.99? Na pewno nie przegapimy takiej okazji!

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!