Rynek pracy

Kwi 11, 2012 przez

Praca poza Unią Europejską

Wyobrażałeś sobie kiedykolwiek pracę poza Unią Europejską? Czy są jeszcze kraje, gdzie można zarobić i nie jest to Wielka Brytania, Irlandia, Holandia? Okazuje się, że tak.
Pierwszym państwem jest Australia, poszukiwani są głównie lekarze, pielęgniarki, inżynierowie oraz graficy komputerowi. Osoby, które zdecydują się na dłuższy wyjazd, muszą jednak uzbroić się w cierpliwość i załatwić wszelkie, niezbędne formalności.

Pewnie zastanawiacie się w jaki sposób uzyskać australijską wizę? Przede wszystkim, nie można mieć więcej niż 45 lat, znać język angielski i posiadać odpowiednie wykształcenie. Dodatkowym atutem będzie napewno wieloletnie doświadczenie w pracy. Największe szanse na emigrację mają oczywiście Ci, którzy ukończyli studia, a po nich przynajmniej przez dwa lata pracowali w swoim zawodzie. Od Kandydatów oczekuje się również zdania egzaminu sprawdzającego znajomość języka angielskiego IELTS. Kolejnym etapem w zdobyciu pracy jest dostarczenie zaświadczenia o niekaralności, badania lekarskie wykonanywane przez lekarza wytypowanego przez ambasadę, zdjęcia paszportowe lub sam paszport. Jeśli spełniasz wszystkie wyżej wymienione warunki, nie marnuj czasu, postaraj się o wyjazd i zadbaj o swoją przyszłość pracując za granicą, np w USA lub krajach UE !

 

Rosną wynagrodzenia Polaków

 

Wielu z nas zastanawia się czy już nadeszły czasy, gdzie nie będziemy patrzeć na każdą wydaną złotówkę? Wszyscy czekamy na poprawę dotychczasowej sytuacji, jednak zastawiamy się kiedy to nastąpi.
Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu bieżącego roku roku wyniosło 3 tys. 283,18 zł, oznacza to, że z roku na rok wzrastało o 3,3 procenta, a z miesiąca na miesiąc o 0,4 proc. Taką informację podał Główny Urząd Gminy Statystycznej. Dla porównania w czerwcu wynagrodzenie wynosiło 3tys. 43,21 zł. Jak możemy zauważyć, wzrost nastąpił bardzo szybko.
Jak podaje Główny Urząd w przedsiębiorstwach we wrześniu 2009 roku było zatrudnionych 5 mln 266,5 tys. osób czyli prawie o 400tys. więcej niż w czerwcu. Prognozy analityków potwierdzają, że zatrudnienie w tym okresie wzrosło o 2 procent. Na pierwszy rzut oka, wydawać się może, że jest to nikły wzrost, ale w skali rocznej daje naprawdę dobry wynik.
Czy kryzys mamy już za sobą? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Wszystko idzie w dobrym kierunku i jest nadzieja, że nasz kraj wreszcie stanie na nogi.

 

Zwolnienia grupowe, a co z odprawą?

Problem zwolnień każdy z nas zna już od dłuższego czasu. Ludzie są zwalniani z pracy masowo, żaden z pracodawców nie zastanawia się co będzie kiedy zabraknie pracowników i zacznie się kryzys?
Tak więc pochopne zwolnienia coraz częściej stają się przyczyną kłopotów większości firm,w skutek paniki wywołanej kryzysem wiele z nich decyduje się na masową redukcję swoich stanowisk. Jednak zamiast obniżyć pensję bądź na spokojnie porozmawiać ze swoimi podopiecznymi, ludzie są wyrzucani na bruk. Kiedy do firmy wpływają nowe zlecenia, okazuje się, że zaczyna brakować rąk do pracy. Z punktu widzenia przepisów prawnych dana firma, niestety nie może wycofać wypowiedzenia, jeżeli osoba nie wyrazi zgody na powrót do pracy.

Otóż takie podjęte decyzje związane są z wypłaceniem wysokich odpraw, sięgających nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Największa odprawa jaką może otrzymać zwalniany pracownik wynosi 19 tys. zł. Czy zatem warto postępować w taki sposób? To pytanie trzeba zadać właścicielom firm. Prawo pracy na dzień dzisiejszy jest korzystniejsze dla pracownika.
Jedyne co może zrobić pracodawca to dojść do porozumienia ze zwolnionym pracownikiem, zaproponować dodatkowy dochód, pakiet socjalny w zamian ze pozostanie w firmie i zrezygnowanie z wysokiej odprawy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 7.5/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Rynek pracy, 7.5 out of 10 based on 11 ratings

Podobne

Podziel się!