Rozwój techniczny dźwigu

Mar 16, 2008 przez

Dźwig to wynalazek, bez którego ciężko zrealizować jakiekolwiek duże budownictwo. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pierwsze dźwigniki wymyślone były przez starożytnych Greków.

Ich moc dawali wtedy robotnicy lub zwierzęta pociągowe. Ten rodzaj dźwigów był używany zwłaszcza do konstruowania znaczniejszych budynków. W późniejszym czasie zaprojektowane powstały zostały złożone, wysokie dźwigi. Swą technologię opierały o inny wynalazek – koło zębate.

W wiekach średnich zaprojektowano dźwigniki portowe, których przeznaczeniem był załadunek i rozładunek żaglowców, i uczestnictwo w ich konstrukcji. Niektóre z nich było na stałe wmurowanych w kamienne podesty przeznaczone wzmacnianiu ich siły i stabilności. Pierwotne podnośniki tworzono z drewna, które w późniejszym czasie zastąpiło żelazo, a w następnej epoce stal.Istnieje znaczna różnorodność klas dźwigników, która wzięła się z bogactwa ich zadań. Przykładowo nieduże podnośniki używane są w zakładach, a gigantyczne dźwigi wieżowe używane są konstrukcji największych budynków. Jednym z producentów takich urządzeń jest Yale.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!