Resocjalizacja

Kwi 15, 2008 przez

W większości więzień zatrudnienie znacznie częściej znajduje psycholog, niż psychiatra. Tylko w nielicznych przypadkach psychiatrzy, obok lekarzy innych specjalności, pomagają w pracy ze skazanymi.

Najczęściej, psychiatrzy zatrudnieni w więzieniach zajmują się leczeniem osadzonych z różnych uzależnień, takich jak alkoholizm, czy narkomania. W procesie resocjalizacji, na ogół, bardziej przydatni okazują się być pedagodzy i psychologowie, chociaż w niektórych przypadkach, trzeba przyznać, że psychiatra jest nawet nie tyle pożądany, co konieczny.

Oddziaływania resocjalizacyjne nie polegają na likwidowaniu zaburzeń natury psychicznej, a na eliminowaniu wadliwych postaw i przekonań skazanych oraz na zastępowaniu ich postawami i przekonaniami społecznie pożądanymi i aprobowanymi. Niestety, niezależnie od tego czy miejscem resocjalizacji osadzonego będzie Warszawa, Wrocław, czy Singapur, jej efekty są zazwyczaj tak samo marne. Wynika to głównie z wielkiej trudności, jaka wiąże się z takim dotarciem do człowieka, by dokonał krytycznej samooceny i zmienił się.

Ważne jest przy tym to, że zmiana ta ma dotyczyć nie tylko jego deklaracji, ale przede wszystkim przekonań i zachowania.
Normalny człowiek udając się np. do ośrodka psychiatra Warszawa, chce zmian, pragnie pokonać zazwyczaj wyniszczającą chorobę. Jest chory, ale nie zdemoralizowany. Leczenie odbywa się dobrowolnie i daje duże lepsze efekty niż terapia w zakładach karnych, która prawie zawsze jest przymusowa, spotyka się z oporem osadzonego i kończy fiaskiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!