Prognoza cen paliwa w 2015r.

Mar 2, 2015 przez

Pomimo rosnącej popularności LPG, w naszym kraju wciąż znakomita większość aut korzysta jedynie z benzyny. Niestety, zbyt wysokie ceny benzyny mogą sprawić, iż podróż samochodem będzie dla nas za droga. Dlatego też, warto śledzić aktualne ceny paliw, a także ich szacowane zmiany, aby móc jak najlepiej przygotować się na ewentualne zmiany. Dzisiaj, omówimy pokrótce aktualną sytuację na rynku, a także przytoczymy kilka prognoz cenowych odnośnie zmian w cenach benzyny w 2015 roku.

refuel-331992_640 (1)

Jak wygląda aktualna sytuacja cenowa benzyny? Póki co, kierowcy nie powinny narzekać, albowiem od pewnego czasu, benzyna stale tanieje. Oczywisty wpływ na tą sytuację mają spadające ceny ropy naftowej, która jest głównym surowcem przy produkcji paliwa. Większość kierowców w naszym kraju mogła odetchnąć z ulgą, kiedy okazało się, iż benzyna nie osiągnie zatrważającej ceny ok. 6zł/l. Przed dwoma laty, ceny benzyny bardzo często dochodziły do ponad 5 zł, co nie mogło powodować zbyt dużego optymizmu. Na szczęście dla nas, powrót takich horrendalnych cen jest w najbliższym czasie niezbyt prawdopodobny. Aktualnie, średnia cena benzyny na polskich stacjach wynosi około 4.5 zł. Według bardzo ostrożnych szacunków, benzyna przynajmniej do czerwca bieżącego roku powinna tanieć. Wpływ na to ma wspomniana obniżka cen ropy naftowej, która po raz pierwszy od 4 lat, osiągnęła cenę około 60 dolarów za baryłkę. Co więcej, eksperci szacują, iż wspomniana cena za baryłkę ropy naftowej jest adekwatna do jej prawdziwej wartości. Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia przez kilka ubiegłych lat była wynikiem tzw. bańki spekulacyjnej, która spowodowała znaczne zawyżenie ceny ropy naftowej. Dodatkowo, cena hurtowa paliw mogła być jeszcze niższa, gdyby nie wzrost wartości dolara amerykańskiego na rynku. Nie mniej jednak, w obecnej sytuacji kierowcy mogą z optymizmem patrzeć w przyszłość. Cena benzyny nie powinny ulec drastycznym zmianom w najbliższym czasie. Co prawda, nie możemy wykluczyć ewentualnej podwyżki cen paliwa, jednakże nie powinna być ona tak drastyczna, jak w poprzednich latach.

Analizując ceny benzyny w Polsce, nie możemy pominąć faktu, iż różne miasta mogą posiadać nieco odmienne ceny benzyny. Statystycznie, jeśli szukamy województwa, gdzie zapłacimy za benzynę najmniej, bardzo mocnym kandydatem będzie województwo Śląskie. Na wielu śląskich stancjach, ceny lokują się na poziomie 4.50-4.60 zł za litr, co jest bardzo korzystną ceną. – twierdzi firma Hspcompany

Podsumowując: początek roku, zgodnie z przewidywaniami, nie przyniósł wzrostu cen paliw. Nie oznacza to jednak, iż podwyżka cen benzyny w 2015 roku jest wykluczona. Jeśli chodzi o czynniki, które będą decydować o przyszłych cenach benzyny, będzie to z pewnością: cena ropy naftowej oraz kurs dolara amerykańskiego. Jeżeli na rynku nie dojdzie do gwałtownego wzrostu cen ropy lub nagłego skoku kursu dolara, wówczas ryzyko drastycznego skoku cen paliw będzie stosunkowo niewielkie. Choć 2014 rok był dla wszystkich kierowców niezwykle łaskawy jeśli chodzi o paliwo i jego cenę, o tyle bieżący rok nie powinien sprawić nam przykrej niespodzianki.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 9.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Prognoza cen paliwa w 2015r., 9.0 out of 10 based on 1 rating