Praca jako element życia

Cze 23, 2015 przez

Praca jest ważnym elementem życia każdego człowieka. Przede wszystkim pozwala mu zdobyć środki na egzystencję i przyjemności. Dla sporej grupy osób ten powód wystarcza do podjęcia zatrudnienia. Inni dzięki pracy mają możliwość pokonywania kolejnych szczebli kariery i polepszania swojego statusu społecznego. Jeszcze inni karierę zawodową traktują jako trampolinę do rozwoju osobistego.

Z pewnością zarabiane pieniądze pozwalają na realizację posiadanych pasji i hobby, często obowiązki zawodowe umożliwiają kontakty z innymi ludźmi i są odskocznią od prozy życia rodzinnego i domowego. Różne są powody podejmowania pracy. Każdy człowiek jednak chciałby pracę, do której chodziłby z przyjemnością. Nie zawsze się to udaje, ale w wielu przypadkach zainteresowania współgrają z zadaniami zawodowymi. Zatrudnianiem właściwych pracowników zajmują się zwykle firmy wyspecjalizowane w rekrutacji lub firmowe działy kadr. Stosując przeróżne narzędzia rekrutacyjne rekruterzy starają się dopasować odpowiednich pracowników do odpowiadających im stanowisk. W trakcie trwania już stosunku pracy specjaliści human resources dbają o poprawną komunikację w firmie, zajmują się szkoleniami pracowników oraz ich motywowaniem. W wielu przypadkach odpowiadają za całokształt polityki personalnej przedsiębiorstwa. W małych firmach część tych zadań wykonuje sam właściciel.

Często to on odpowiada za przyjmowanie nowych pracowników, a później za atmosferę i klimat panujący w firmie. Informacje o wielkości przedsiębiorstwa zwykle podawane są w ofertach pracy. Pracownik przeglądając ogłoszenia pracy ma możliwość zdecydowania w jak dużej i w jaki sposób zorganizowanej firmie chce pracować. Preferencje w tym zakresie zależą od charakteru i osobowości kandydata do pracy, jego wcześniejszych doświadczeń zawodowych, chęci ewentualnego awansu i rozwoju zawodowego. Różnice między dużymi i małymi firmami polegają też na dodatkowych gratyfikacjach.

źródło: http://www.hrbiznes.pl/

 

Duże firmy częściej mają możliwość zaproponowania swoim pracownikom korzystnych bonusów za pracę. Mogą to być karnety sportowe, prywatne ubezpieczenie medyczne, dodatkowe ubezpieczenie emerytalne, dofinansowanie do wyjazdów i wiele innych. Mniejsze firmy nie zawsze mogą zaoferować tak korzystne dodatki do wynagrodzenia, jednak praca w nich też posiada wiele zalet. Liczne oferty pracy w Polsce pochodzą od zagranicznych pracodawców.

Zwykle są to filie dużych, międzynarodowych korporacji. Angażując się do pracy w takiej firmie pracownik często ma szansę na awans poza granicami naszego kraju. Zależy to od wewnętrznej polityki personalnej przedsiębiorstwa. Wybierając pracę w danej firmie niektóre osoby planują związać się z nią na długie lata. Inni podchodzą do każdej nowej pracy jak do wyzwania, któremu trzeba sprostać, ale będącego jedynie jednym z etapów w ich karierze zawodowej. Realizacja zawodowa dodaje sensu ludzkiej egzystencji. Daje człowiekowi poczucie sprawstwa i kontroli nad życiem, pozwala doznać satysfakcji i uczucia spełnienia, jest źródłem przyjemności.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!