Pożyczki pozabankowe – szybka pożyczka jako źródło kłopotów

Paź 12, 2011 przez

Statystyki zbierane przez przeróżne instytucje, pokazują, że dług gospodarstw domowych w Polsce systematycznie rośnie. Polacy zadłużają się na potęgę, szczególnie teraz, gdy pożyczki pozabankowe są wszechobecne, a wzięcie pożyczki jest prostsze niż kiedykolwiek. Prostsze i – co grosza – możliwe dla każdego.

Bez pracy, ale z pożyczką

Jako winowajców pogarszającej się sytuacji materialnej wielu polskich rodzin, eksperci wskazują najczęściej parabanki. Instytucje te “zawodowo” zajmują się udzielaniem pożyczek. Problemem nie jest jednak to, że ich udzielają, lecz to, w jaki sposób to robią.

A sposób ten polega w skrócie na tym, żeby pożyczki pozabankowe były dostępne dla wszystkich obywateli. W efekcie każdego dnia z parabanku z gotówką wychodzą ludzie, którzy nie mają pracy, są zadłużeni, albo których dochód ledwo starcza na utrzymanie rodziny. Wychodzą zadowoleni, jakby nie zdając sobie sprawy, że kto zrobił właśnie na nich dobry interes.

Kłopoty zaczynają się wtedy, gdy pożyczkę trzeba spłacić. Wówczas okazuje się, że atrakcyjna na pozór szybka pożyczka, atrakcyjna wcale nie jest. Oprocentowanie jest znacznie wyższe niż miało być, a wszystko “przedrażają” dziwne opłaty, o których wcześniej nie było mowy. Ci, którzy wcześniej byli zadowoleni, zaczynają rozumieć, że ktoś zwyczajnie ich nabrał…

Czy i jak można uniknąć kłopotów?

Oczywiście, to, że szybka pożyczka rokrocznie rujnuje finansowe życie tysięcy Polaków, nie jest wyłącznie winą parabanków. W dużej mierze winni sami sobie są pożyczkobiorcy. Bo przecież nikt do brania szybkich pożyczek ich nie zmusza.

Przede wszystkim jednak, w kwestii pożyczek pozabankowych na jaw wychodzi totalny brak wiedzy Polaków na temat świata finansowego. Pożyczki pozabankowe są zaciągane impulsywnie, bez jakiejkolwiek analizy tego rynku i nawet bez próby wyboru najkorzystniejszej spośród wielu ofert. Za wszystkie te błędy trzeba płacić. I to dosłownie!

 

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!