Poznań kolebką przekrętów?

Sty 20, 2012 przez

Od bardzo wielu lat jestem rzeczoznawcą samochodowym. Wykonując pracę od groma lat na etacie w takich ubezpieczalniach jak na przykład Warta i Ergo Hestia zrealizowałem dziesiątki tysięcy oględzin aut różnorakiej maści. Podczas mojej pracy natknąłem się na multum przypadków prób wyłudzeń zadośćuczynień. Niżej opiszę metody jakie były zasadniczo stosowane.

Na ogół do wyłudzeń odszkodowań były stosowane metody na AUTO-CASCO (uderzenie w przydrożne drzewo) bądź OC (niedrogi i stary pojazd tłukł w mocno drogi samochód i zadośćuczynienie szło z leciwego złomka jakiego nie żałowali poświęcić, bowiem zwracało się im to z nawiązką).

W pierwszej kolejności opiszę technikę na OC. Bezspornie wyłączna możliwość na wykrycie takiego wyłudzenia to równoległe przesłuchanie obydwu uczestników w tym samym czasie w dwóch różnych pomieszczeniach i zadanie im kompletu tych samych pytań. Jeśliby w kilku ustępach są rozbieżności to już mamy takich delikwentów na tzw widelcu. Jest to wyłączna skuteczna procedura w tego typu szkodzie – inspekcja miejsca szkody bądź konfrontacja pojazdów tu nic nie da (chyba, że uszkodzenia były dorabiane). Kombinatorzy tutaj już są dobrze wyszkoleni i tych „starych wyjadaczy” raczej się nie przyłapie. Aktualnie na miejsce zdarzenia wzywają Policję tudzież Pomoc Drogową zbierając w ten sposób wiarygodnych świadków. Dawniej modne tak zwane „przycierki boczkiem” wyszły już z mody, bo lądowały w stercie podejrzanych. Pamiętam jak kierownik odkładał na bok każde BMW z przytartymi boczkami. W tym momencie kombinatorzy są tak nauczeni w swoim fachu, iż inicjują prawdziwą kraksę tak zwany „przód w tył”. Takich szkód w rzeczywistości jest najwięcej i są faktycznie nie do wypatrzenia. Rzecz jasna jest pewien trop. Kombinatorzy pragnąc wyrobić jak najwięcej pieniędzy przed kolizją nabywają na Allegro czy też w Poznaniu odpalone poduszki, pogięte chłodnice, zniszczone zderzaki tudzież reflektory. Po nabyciu takich zepsutych części montują je przed kolizją i z tymi uszkodzonymi elementami doprowadzają do wypadku. W takim wypadku wypada detalicznie pstryknąć wszelkie napisy i emblematy – powinien być tam oznaczony rok produkcji i numer fabryczny części. Potem wypada porównać daty produkcji elementów z rokiem produkcji samochodu. Aktualnie poduszki powietrzne się opisuje numerem zdarzenia niezmywalnym markerem – jednakże najbardziej błyskotliwy próbował poduszkę wyprać w pralce do prania ubrań.

Przejdźmy do szkód AC. Tu zwykle również są montowane już zniszczone elementy i kraksa następuje już z wmontowanymi trefnymi elementami. I w tym przypadku coraz to więcej kombinatorów zwołuje Policję tudzież Pomoc Drogową zamiarem zdobycia miarodajnych świadków. Zwykle zgłaszają uderzenie w drzewo, bo najprościej. Nie trzeba się dzielić z drugim uczestnikiem łupem. Macher wjeżdża całkowicie do lasu ażeby nikt nie widział i kilka razy uderza w drzewo. W następnej kolejności pod drzewo przy drodze podrzuca resztki elementy, dorabia ślady opon prowadzące do drzewa oraz obija korę tak aby wyglądało wszystko naturalnie. I tutaj też trzeba liczyć na proste błędy – kora za zderzakiem a kora na drzewie pochodzą z innych rodzajów drzew, macher zamiast obić korę obuchem to uderzał ostrą krawędzią siekiery robiąc nienaturalne nacięcia. Ale i tutaj kombinatorzy zdążyli się prawidłowo przyuczyć. Współcześnie owijają drzewo grubym kocem żeby nie zostały fragmenty kory z innego drzewa; przepisują samochód na żonę, matkę albo kochankę ażeby w Ubezpieczalniach nazwisko się nie powtarzało, zmieniają numery rejestracyjne ażeby Ubezpieczyciel nie odkrył w systemie po numerze rejestracyjnym itp. Im likwidator wymyśla coraz to nowe metody ujawniania takich wyłudzeń tym macher wykorzystuje coraz to bardziej zadziwiające techniki. Nawet podczas próby kradzieży samochodu już cały pojazd obsypują pieprzem by psy tropiące nie złapały śladu. Niestety coraz trudniej wykrywać w współczesnych czasach takie kombinacje…

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 6.6/10 (11 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Poznań kolebką przekrętów?, 6.6 out of 10 based on 11 ratings

Podobne

Podziel się!