Pożegnanie z pracodawcą

Mar 16, 2012 przez

Dla większości z nas pożegnanie się z pracą jest silnie frustrującym stanem. Niestety polski rynek pracy zmienia się każdego dnia i trudno o pewną stabilizację. Masowe zwolnienia dotykają dzisiaj już właściwie każdej branży. Ich przyczyn jest bardzo wiele. Bez względu jednak na powody jakie pchnęły pracodawcę do podjęcia takiej decyzji nie powinny budzić w Tobie przesadnych emocji. To one mogą zablokować kolejne działanie i uniemożliwić Ci motywację do podjęcia nowego stanowiska pracy. Pamiętaj, aby nie szukać w sobie winy za taką czy inną decyzję szefa. Nie określaj się mianem nieudacznika, osoby niekompetentnej lub nieodpowiedzialnej, bo z pewnością tak nie jest. Zamiast zamartwiać się bieżącą sytuacją, zacznij wybiegać myślą w przód i zacznij szukać nowych rozwiązań; rynek pracy jest otwarty nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Musisz jednak pamiętać, że sposób odejścia od pracodawcy jest bardzo ważny i może zadecydować o powodzeniu przy szukaniu nowego miejsca.

rynek pracy

Warto, abyś podszedł do zwolnienia możliwie zdystansowany. Nie rób wyrzutów szefowi, nie obarczaj go winą lub swoimi podstawami, dla których sądzisz, że to jednak nie Ty powinieneś opuścić tę firmę. Dobrze jeśli rozejdziecie się w zgodzie. Zdajemy sobie sprawę, że nagła zmiana statusu społecznego wywołała u Ciebie poważny szok, ale to jeszcze nic straconego. Przyczyn, dla których ludzie tracą pracę jest całe mnóstwo, ale badania i statystyki podkreślają, że najczęściej związane jest to ze zmianą charakteru działania przedsiębiorstwa, a nie np. jak powszechnie się mówi – z brakiem odpowiednich umiejętności czy doświadczenia zatrudnionych.

Nie możesz jednak tego ostatniego dnia pozwolić sobie na spalenie za sobą mostów. Twoja relacja z byłym szefem może mieć olbrzymie znaczenie przy rozmowie kwalifikacyjnej. Wielu dyrektorów, menażerów i osób zajmujących czołowe stanowiska w zarządzie znają się nawzajem. Jeśli potencjalny pracodawca zadzwoni do byłego szefa i dowie się od niego o Twoim niewłaściwym zachowaniu lub roszczeniowej postawie, możesz być pewien, że na rynku pracy nie znajdziesz żadnego atrakcyjnego miejsca jeszcze przez długi czas.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 7.1/10 (9 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Pożegnanie z pracodawcą, 7.1 out of 10 based on 9 ratings

Podobne

Podziel się!