Powstawanie projektu wnętrz przy udziale architekta

Sty 21, 2009 przez

Projekty łazienki, aranżacje kuchni – czyli kompleksowy projekt wnętrz.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na zatrudnienie fachowej pracowni architektury wnętrz, aby doradzała w zaprojektowaniu zabudowywanej przestrzeni. Jednakże wciąż bardzo wiele wyposażających swoje wnętrza nie wie, jaką radą służyć mu może projektant wnętrz i na czym ta współpraca polega.

Kompleksowy projekt wnętrz – jak powinien być stworzony

Współpraca z projektantem po podpisaniu umowy powinna rozpocząć się od długiej rozmowy, w czasie której inwestor przedstawia architektowi własne oczekiwania. Nie powinien to jednak wcale być finał rozmów klienta z specjalistą od wystroju wnętrz. Takie spotkania powinny odbywać się na wszystkich etapach powstawania projektu. Później biuro powinno wysłać swoich projektantów, by wykonali inwentaryzację aranżowanego lokalu – o ile został już zbudowany – albo zapoznać się z projektem budowlanym w razie nowo budowanej inwestycji. Po zdobyciu tych informacji oraz poznaniu potrzeb i wymagań klienta tworzy się projekt koncepcyjny, czyli zwykły rzut aranżowanego lokalu z rozmieszczeniem przegród działowych oraz proponowaną lokalizacją mebli, elementów wyposażenia łazienki i AGD, proponowanego lokalizacji zabudowy kartonowo gipsowej i tak dalej. Porządne biuro musi pokazać minimum dwa różne pomysły, z których inwestor wybiera bardziej mu odpowiadający, oraz zmieniać go aż do osiągnięcia kompletnej akceptacji ze strony klienta.
Po ustaleniu projektu koncepcyjnego następuje etap aranżacji. Projektant – znów po rozmowie z klientem – przedstawia do akceptacji proponowaną kolorystykę lokalu, elementy oświetlenia, elementy wykończeniowe. Proponowany wybór musi zostać potwierdzony przez osobę zamawiającą projekt i jest dobierany zgodnie z jego wytycznymi. Następnie przygotowywane są wizualizacje komputerowe, dzięki którym inwestor potrafi sobie bezbłędnie wyobrazić, jak po zakończeniu prac będzie wyglądało się projektowane wnętrze. Po końcowej zgodzie inwestora pracownia wykonuje projekt techniczny dla ekipy budowlanej – z wszystkimi potrzebnymi wymiarami, rozrysowaniem instalacji wod kan i elektrycznej oraz wszystkich szczegółów architektonicznych.
Tak stworzony projekt można przekazać osobie zamawiającej projekt.

Jak projekty wnętrz przygotowują mniej rzetelni projektanci?

Niestety, nie wszyscy stosują się do wskazań odnośnie projektowania wnętrz. Projektowanie kuchni czy aranżacje sypialni i łazienek to smakowity kąsek dla wszystkich pseudoprofesjonalnych miłośników projektowania wnętrz, gdyż nie wymagają uprawnień budowlanych. Dlatego tak często można natrafić na kiepskich projektantów i złe wykonanie projektu. stosunkowo często nie przygotowuje się projektu technicznego, co skutkuje dużymi różnicami między projektem a finalną realizacją. Dodatkowo jakość wizualizacji często pozostawia wiele do życzenia – ostatecznie zamawiający projekt po to wynajął specjalistę od aranżacji i wystroju wnętrz, by mógł naprawdę zobaczyć lokal przed jego powstaniem, a niektóre z wizualizacji zupełnie tego nie umożliwiają. Najgorsze w skutkach są jednak pomyłki projektowe wynikające z głupoty i braku obycia w branży budowlanej. Dlatego szukając architekta wnętrz należy wybrać kogoś z odpowiednim doświadczeniem.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)