Portret na wolnym powietrzu

Sty 27, 2008 przez

Na wolnej, otwartej przestrzeni człowiek zachowuje się na ogół swobodniej niż w mieszkaniu. Jasne światło pozwala fotografować na migawkę. Już te dwie okoliczności sprawiają, że portret wykonany poza domem ma poważne szansę, by stać się prawdziwym, niewymuszonym, nieupozowanym obrazem człowieka.

Portret dziewczyny z papierosem.

Nie możemy, oczywiście, fotografować byle gdzie. Nie obejdzie się też niekiedy bez czyjejś pomocy. Po pierwsze: musimy wyszukać odpowiednie tło, pamiętamy — portret musi mieć możliwie spokojne tło. Jeżeli to będzie mur, to musi się on znajdować co najmniej 2—3 metry od modelki. Dobrym tłem portretu jest zachmurzone niebo. Jasne jest tłem trudniejszym; możemy je przyciemnić żółtozielonym filtrem.

Modelka musi się wyraźnie rysować na tle. Tłem może też być arkusz kartonu przyniesiony z domu, Niekiedy możemy zastosować, zamiast tradycyjnego tła neutralnego, tło “naturalne”. Będzie nim fragment parku, fragment miasta lub pejzaż miejski. Takie tło fotograficzne winno być potraktowane jednakże bardzo dyskretnie; najlepiej podać je w nie ostro rysujących się konturach. Jakie światło do zdjęcia? Wbrew mniemaniu fotografów, może nim być po prostu bezpośrednie światło słoneczne. I tu ciekawy wyjątek od zasady wykorzystania światła słonecznego: do portretów najlepsze będzie światło górne — skośne. Wzrok modelki należy skierować na jakiś ciemny przedmiot w pobliżu. Takie oświetlenie rzuci niekiedy interesujący cień okrycia głowy na część pięknej twarzy modelki. Oczywiście, negatyw fotografii musimy wtedy wywołać nie za kontrastowo i kopiować na papierze o gradacji specjalnej lub miękkiej.

Dobre wyniki osiągniemy również fotografując przy słońcu przesłoniętym lekkimi chmurami. Fotografowanie w zupełnym cieniu da oświetlenie ryzykowne i płaskie. Tu poradzimy sobie z portretem , stosując ,,rozjaśniacz”, zwany w gwarze filmowców „blendą”. (Nie mieszać z blendą — przysłoną obiektywu). Jest to drewniana rama formatu ok. l m X l m, z napiętą na niej folią aluminiową, białym płótnem lub białym kartonem. Warto zrobić sobie taki przyrząd, przyda się nam bowiem w różnych fotograficznych eksperymentach. Rozjaśniacz należy ustawić tak, by odbijał światło i rzucał je na twarz modelki. Fotografować przy pełnym otworze obiektywu. Rysuje on wówczas mniej ostro, co uczyni portret kobiety ciekawszym.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!