Porównanie lokaty bankowej z kontem oszczędnościowym

Gru 8, 2011 przez

Zarówno konto oszczędnościowe jak i lokata bankowa gwarantuje nam zysk z oprocentowania oraz bezpieczeństwo depozytu. Dla wielu osób są to dwie najbardziej pożądane cechy przy wyborze sposobu oszczędzania. Z tego względu lokaty oraz konta oszczędnościowe są najchętniej wybierane. Pytaniem jest, którą z tych dwóch form inwestowania wybrać. Obydwa produkty oszczędnościowe posiadają cechy wspólne. Obydwa także, różnią się od siebie na tyle, że może to stanowić dylemat wyboru.

Lokaty bankowePodstawową cechą lokaty bankowej oraz konta oszczędnościowego jest oprocentowanie. Oprocentowanie lokat bankowych sięga maksymalnie 8%. Konta oszczędnościowe są oprocentowane na ok. 6,5-5%. Atrakcyjniejsze w tym przypadku są lokaty bankowe, gwarantujące większy zysk. Wiąże się to z tym, że okres trwania lokaty bankowej jest z góry określony. Lokata nie daje możliwości dostępu to środków. Konto oszczędnościowe posiada płynność w obracaniu środkami. Z tego powodu oprocentowanie jest nieco niższe.

Zakładając konto oszczędnościowe mamy dostęp do naszych środków. Dlatego konto oszczędnościowe jest niżej oprocentowane. Wypłacając kapitał z lokaty bankowej, przed terminem zakończenia umowy, stracimy wszystkie odsetki. Konto oszczędnościowe daje nam możliwość wypłaty środków wraz z odsetkami, kiedy tylko chcemy. Nie posiada terminu zapadalności. Podobna sytuacja jest z wpłatami na depozyt. Wpłata na lokatę bankową jest jednorazowa i nie możemy po jakimś czasie zwiększyć oszczędzanego kapitały. Konto oszczędnościowe pozwala na dowolne wpłaty na rachunek bankowy.

Lokata bankowa jest dla ludzi zdecydowanych na zamrożenie kapitału. Deponując oszczędności na lokacie, musimy liczyć się z brakiem możliwość korzystania z kapitału. Lokaty mają określony termin zapadalności i wcześniejsze zerwanie umowy grozi utratą odsetek. Jednak rezygnując z płynności kapitału, możemy liczyć na większe zyski. Oprocentowanie jest atrakcyjniejsze niż konta oszczędnościowego. Z kolei konto oszczędnościowe jest rodzajem konta bankowego z dodatkową opcją oprocentowania. Pozwala to nam na nieograniczony dostęp do środków, przy tym mamy możliwość zarobienia na odsetkach. Konto takie, nie posiada określanego czasu trwania. Nie ma możliwości utraty odsetek przy wypłaceniu środków z konta. Wadą są opłaty pobierane przy dokonywaniu przelewów.

Podsumowując, lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe dają pewny zysk oraz bezpieczeństwo. Minusem w przypadku lokat, jest okres braku dostępu do oszczędności. Zakładając lokatę decydujemy się na zamrożenie kapitału, bez możliwość skorzystania z niego. Konto oszczędnościowe, z kolei daje nam możliwość korzystania z oszczędności. Jednak zysk jest mniejszy niż z lokaty bankowej. Innymi wadami, są koszty prowadzenia konta oszczędnościowego. Za każdy dodatkowy przelew jest pobierana opłata. Często może się okazać, że będziemy tracić na koncie oszczędnościowym, jeśli dokonujemy na nim wielu operacji. Dlatego decydując się na jeden z omawianych produktów oszczędnościowych, musimy wziąć pod uwagę oprocentowanie oraz stopę płynności danego depozytu jak chcemy dysponować.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)