Polski Cieszyn

Sty 30, 2008 przez

Najbardziej znaną ul. w Cieszynie była i jest ulica Głęboka zwana też w najodleglejszych dokumentach ulicą Polską. Wiązała zamek z placem głównym, była główną arterią transportową i handlową. Jej nazwa utworzyła się stąd, że jej umieszczenie znajdował się zauważalnie głębiej od poziomu chodników i budynków. Władze różnego autoramentu wiele razy ofiarowywały jej inną etykietę (arcyksiężniczki Stefanii, Legionów, Armii Czerwonej).
Najbardziej rozbudowanym miasteczkiem naszego kontynentu można by mianować Cieszyn. Pomimo, że obecnie liczy razem z Czeskim Cieszynem tylko ponad sześćdziesiąt tysięcy ludności, a oba miasta zajmują powierzchnię sześćdziesięciu dwóch km kw, to w obu Cieszynach humorystycznie ogłasza się, że miasteczko było przedzielone granicą, ponieważ nie zmieściło się w jednym państwie.
Najdawniejszym miasteczkiem w Polsce byłby Cieszyn, gdyby zaufać opowieść, która głosi, że został założony w 810 r. przez 3 synów naszego władcy Leszka III, Bolka, Leszka i Cieszka. Bracia ciesząc się ze swego szczęśliwego spotkania nad źródełkiem, utworzyli miasteczko nazywając go Cieszyn. W miejscu legendarnego spotkania mieści się studnia nazywana Studnią Trzech Braci. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z tysiąc czterysta trzydziestego czwartego r., a należała ona do braci dominikanów. Do 19-go w. czerpał z niej wodę browar mieszczański.
Dużo ciekawostek o Cieszynie znajdziesz w serwisie: Wirtualny Cieszyn. Jest to witryna generalnie tylko o mieście Cieszyn. Wymienisz poglądy tam w bardzo przyjemnej atmosferze. Forum gromadzi działy tematyczne między innymi takie jak: Kino Cieszyn, Inwestycje, UŚ Cieszyn, Czeski Cieszyn, Nowe wiadomości Sprzedam / Kupię / Zamienię i mnogo mnogo więcej.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!