Podstawowe usługi sieci Internet

Cze 13, 2008 przez

WWW – w najprostszym przypadku usługa polega na skopiowaniu przez program klienta plików zawierających opis dokumentu wraz z tekstem i multimedialnymi. Usługę wykonuje serwer www, który obecnie może wykonywać różne oprogramowanie. Użytkownik może przekazywać materiały do tych programów za pośrednictwem formularzy i otrzymywać zwrotnie wyniki. Charakterystyczną cechą dokumentów jest możliwość używania hiperłączy, które umożliwiają przemieszczanie się między dokumentami znajdującymi się na dowolnych serwerach www rozsianych po całym świecie.
Wydaje się, że najbliższa przyszłość przyniesie ogromny rozwój Intranetu, ponieważ opracowano i upowszechniono kilka technologii umożliwiających między innymi wykorzystanie baz danych. Do najpopularniejszych należą: technologia ASP, PHP, skrypty CGI itp. Bardzo istotne jest również zapewnienie poufności transmisji danych a systemy informatyczne podłączone do sieci są coraz bardziej bezpieczne.

Irc – Daje możliwość wymiany danych tekstowej w czasie rzeczywistym między grupą dyskutantów. Informacje można kierować do jednego lub wielu użytkowników.
Nie są to wszystkie usługi dostępne w sieci Internet. Skala ich wykorzystania zależy przede wszystkim od potrzeb użytkowników. Każda z usług wymienionych w tabeli zawiera istotne cechy wyróżniające, stosunkowo łatwe do określenia. Największa ewolucję przeżywa oprogramowanie www, ale o tym nieco później.

Poczta elektroniczna Umożliwia przesyłanie materiałów między nadawcą i adresatem. Odebranie poczty wymaga podania hasła, które zapewnia ochronę przesyłki. Dodatkowo można dołączyć plik zawierający dowolną postać informacji.
Intranet. To świetnie, że oprogramowanie Internet pozwala na bardzo szybką wymianę informacji w skali globalnej. Minimalizuje to koszty oraz wyrównuje szansę tym, którzy kiedyś, choćby z racji położenia geograficznego, mieli ograniczony dostęp do informacji. Jednak wymiana informacji o charakterze publicznym nie zawsze jest uzasadniona.
Znasz podstawowe usługi sieci Internet.
Przejdźmy do spraw, które powinny być ci znane z wcześniejszych etapów edukacji. Wspominaliśmy wcześniej, że podstawową funkcją Internetu jest umożliwienie korzystania z usług udostępnianych przez serwery. Musisz pamiętać, że te usługi mają różny charakter i być może wraz z rozwojem infrastruktury teleinformatycznej zostaną wymyślone nowe. Wymienimy najważniejsze, z których na pewno będziesz korzystać, choćby ze względu na ich dużą przydatność.

Sprawdź, czy dasz rady?
– Dokonaj interpretacji następujących zapisów: www.minis.gov.pl. http://onet.pl
– Która rejestracja według ciebie będzie droższa firma.com, czy firma.pl – i dlaczego?
– Sprawdź w Internecie, ile kosztuje rejestracja domeny firma.pl. ? Sprawdź w Internecie, czy możesz zarejestrować domenę twoje_nazwisko.pl. Jeśli tak, to jakie formalności musiałbyś spełnić i ile by to kosztowało?

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!