PIT-36- wypełnianie, porady

Paź 4, 2013 przez

PITY 36- wypełniamy za 2013 rok

PIT-36 jest drukiem podatkowym , który przeznaczony jest szczególnie dla podatników posiadających pozarolniczą firmę, z której zarobki opodatkowane są na ogólnych zasadach. Przedsiębiorcy wypełniając taki druk muszą opłacić podatek wynoszący 18 lub 32 procent od osiągniętego dochodu. Stawka opodatkowania zależna jest od wysokości zadobionego dochodu. Jeśli w skali roku nie uzyskaliśmy więcej zysku niż 85 528 zł opłacami jedynie 18-procentowy podatek dochodowy, natomiast suma przekraczająca ten próg musimy opodatkować na 32%
PIT-36 zanoszą do Urzędu osoby, które standardowo PIT-37, natomiast z określonych przyczyn muszą zamienić swój formularz na PIT-36:

  • Kiedy nasze dzieci zarobiły zyski musimy wypełnić załącznik PIT/M aby dokonać poprawnego rozliczenia i jest to załącznik obowiązujący jedynie w PIT-36, dlatego nawet, gdy korzystany zawsze z innego druku musimy go zastąpić PIT-36. Także, kied rodzice nie posiadają obowiązku podatkowego i nie zarabiają żadnych pieniędzy, a ich małoletnie dzieci wykonały na przykład wakacyjną pracę należy wypełnić PIT-36 a w sumie zarobionych zysków podatnika wpisać 0 zł.
  • Gdy zarobiliśmy przychód poza granicami naszego kraju trzeba wypełnić załącznik PIT/ZG, który także nie obowiązuje w PIT-37, dlatego też powinniśmy deklarację tę zastąpić| zeznaniem PItrzeba pamiętać, że do każdego kraju innego, niż Polska niezbędny jest oddzielny załącznik.

Wypełnianie PIT 36 2013

Przed rozpoczęciem wypełniania deklaracji PIT-36 powinniśmy się zastanowić czy chcemy złożyć zeznanie podatkowe w formie wspólnego rozliczenia czy wolimy opłacić podatek indywidualnie. Ogólnie twierdzimy, że rozliczenie wspólne z małżonkiem jest korzystniejsze, jednakże czasami może tak być, że powinniśmy jednak skorzystać z formy indywidualnej. Przykładami, w których nie warto składać zeznań podatkowych wspólnie z małżonkiem może być, kiedy małżonków dzieli spora różnica między zdobytymi dochodamiosiągniętych przychodów, zwłaszcza, kiedy część przychodów jednego z pary oprocentowana jest na 32%, kiedy drugie całkowicie płaci w wysokości 19%.

Sięgając po formularz PIT-36 trzeba nie zapomnieć, że przedsiębiorcy wypełniają wyłącznie jasne pola, natomiast szare muszą pozostawić puste, gdyż te pola zostaną uzupełnione przez Fiskusa.

Rozliczanie przy pomocy PIT 36 polega na wpisaniu numeru lub kiedy składamy zeznani podatkowe w formie wspólnej numerów NIP lub PESEL. Należy pamiętać o wypełnieniu okienka nr 5, w której znaleźć musi się rok, za który dokonujemy rozliczenia. Podatnicy muszą uzupełnić wniosek o także pełną nazwę Fiskusa , jak również niezbędne swoje dane międzi innymi: nazwisko, imię, datę urodzenia i wszystkie dane dotyczące adresu zamieszkania.

PIT-36

PIT-36

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!