Opony używane. Czy warto się nimi interesować?

Sie 19, 2012 przez

Zdaniem specjalistów na polskim rynku oponiarskim nadal przybywa opon z drugiej ręki. Egzemplarze używane sprzedają się coraz lepiej, a to powód do niezadowolenia dla wielu producentów. Skąd fenomen ogumienia używanego?

branża oponiarska w PolsceOpony używane sprzedają się doskonale ze względu na swoją niską cenę, są bowiem tańsze średnio o pięćdziesiąt, a nawet sześćdziesiąt procent od nowych. Okazuje się jednak, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to tylko pozór, ponieważ wraz z zakupem tzw. używek tracimy gwarancję producencką i narażamy się na potencjalne niebezpieczeństwo na drodze, ponieważ nie mamy do końca świadomości w jaki sposób konkretny egzemplarz był użytkowany przez pierwszego właściciela.

Z ogólnodostępnych danych statystycznych wynika, że co dziesiąty polski kierowca rozważa zakup opon używanych w najbliższym czasie. Nieświadomi zagrożeń jakie płyną z korzystania z takiego ogumienia w samochodzie podejmują się dużego ryzyka i niekiedy płacą za to dużą cenę. Należy zaznaczyć, że statystyczny Polak nie ma specjalistycznej wiedzy na temat opon, dlatego nie jest w stanie oszacować w jakim rzeczywistym stanie są kupione przez niego używki.

Warto mieć na uwadze, że większość egzemplarzy importowanych do kraju to konstrukcje, które coraz częściej są demontowane z aut, które za granicą uległy poważnym wypadkom drogowym. W efekcie, większość opon z drugiej ręki jest uszkodzona od wewnętrznej, a nie zewnętrznej strony, ponieważ podczas mocnego uderzenia na oponę działają duże siły, powodujące z kolei trwałe zniekształcenia jej struktury; wyjątkiem mogą być tutaj tylko opony niskoprofilowe. Zdarza się, że osoby, które jednak decydują się na zakup ogumienia używanego mają poważne problemy ze stabilnym prowadzeniem samochodu, a niekiedy może dochodzić do poważniejszych wypadków, takich jak pęknięcie czy wybuch opony.

Dziennikarze z branży motoryzacyjnej są w wielu przypadkach zdania, że tylko fachowa pomoc ze tylko sprawne oko profesjonalisty może uchodzić potencjalnych nabywców przez ewentualnymi problemami. Niestety tylko niewielka część z nich korzysta z usługi specjalisty, ponieważ to jest równoznaczne z dodatkowymi kosztami, których na ogół nikt nie chce ponosić.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 10.0/10 (1 głos)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: +1 (z 1 głos)
Opony używane. Czy warto się nimi interesować?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Podobne

Podziel się!