Nowoczesność w branży GSM

Sty 20, 2011 przez

Pojawiające się nowe modele telefonów wyraźnie zmieniły optykę rynku urządzeń mobilnych. Nagły przyrost abonentów zmusił operatorów komórkowych do ciągłego podnoszenia jakości świadczonych usług. To z kolei doprowadziło w szybkim czasie do uruchomienia standardów przesyłania danych umożliwiających korzystanie z Internetu na swoich przenośnych urządzeniach.

W równaniu brakowało już tylko ostatniego elementu, czyli nowoczesnych telefonów. Te pojawiły się wkrótce, ale oczywiście borykały się z oczywistymi problemami, jak system operacyjny czy wielkość urządzeń. Pierwsze na rynku firmy zaczęły wprowadzać smartfony, jako kompromis pomiędzy telefonem a urządzeniem biurowym. Z początku smartfony miały tylko podstawowe funkcjonalności i ograniczone aplikacje, pomagające w pracy biznesowej. Dopiero z czasem zaczęto dołączać możliwość wbudowania modułu GPS i zainstalowania oprogramowania do nawigacji samochodowej. Wielkim krokiem na przód okazało się masowe wprowadzenie wyświetlaczy dotykowych, dzięki czemu możliwe stało się umieszczenie klawiatury w wirtualnej wersji na wyświetlaczu i ograniczenie tym samym wielkości samego urządzenia. Smartfony mogły bardzo wiele zyskać również poprzez znaczne poprawienie jakości i funkcjonalności systemów operacyjnych. Telefony Nokii na wiele lat zyskały przewagę dzięki bardzo otwartemu i bezpiecznemu systemowi Symbian. Z czasem jednak rywale okazali się bardziej pomysłowi i rynek przeszedł częściowo właśnie w ręce konkurencji. Smartfony także ostatecznie ustąpiły miejsca, najpierw PDA, a potem tabletom, czyli przenośnym, znacznie większym, ale nadal lekkim, komputerom z dotykowym wyświetlaczem.

Dzięki wielkiemu sukcesowi telefonu iPhone rynek przestawił się na te nowoczesne urządzenia łączące w sobie różnorodne funkcje, zarówno telefonu, jak i podręcznego komputera czy nawigacji samochodowej. Są one jednocześnie bardzo poręczne a ich design sprawia, że wiele osób decyduje się na ich zakup jedynie z estetycznych pobudek. Ciągle ewoluujące potrzeby nowoczesnego społeczeństwa z pewnością wymagać będą na projektantach jeszcze bardziej innowacyjne produkty.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 7.3/10 (12 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)
Nowoczesność w branży GSM, 7.3 out of 10 based on 12 ratings

Podobne

Podziel się!