Nowoczesne systemy grzewcze

Kwi 16, 2008 przez

Wiek dwudziesty przyniósł nam tak wiele udogodnień technologicznych, że obecnie trudno w ogóle wyobrazić sobie bez nich życia. Na przykład w budownictwie – gaz, woda, prąd i ogrzewanie – używamy ich codziennie jak coś zupełnie naturalnego, zwyczajnego – mimo że nie zawsze wiemy jak skąd się biorą ani jak działają.
Jeśli chodzi o centralne ogrzewanie, to sama nazwa wskazuje, dostarcza ono ciepło z zewnętrznego źródła, przebiegając przez węzły cieplne, które przenoszą je do dalszych pomieszczeń lub budynków – odwrotnie niż w wypadku lokalnych źródeł ciepła jak dajmy na to kominek albo piecyk.
Najpowszechniej spotykaną metodą tworzenia ciepła jest spalanie np gazu. W ten sposób otrzymane ciepło jest następnie przenoszone – przeważnie przez powietrze, wodę lub parę we właściwych rurach. Coraz częściej występuje także użycie energii słonecznej – w tym wypadku ciepło z baterii słonecznych jest następnie rozprzestrzeniane za pośrednictwem rur z wodą.
Pierwsze wersje centralnego ogrzewania powstały w dawnym Rzymie około setnego roku Naszej Ery. Rzecz jasna współczesne systemy ogrzewania nie są zbyt podobne do ówczesnych. Są sterowane za pomocą elektroniki i mają skomplikowane systemy kontrolne, wykorzystują mnogie urządzenia hydrauliki, np sprężarki spiralne bądź zawory Danfoss. W rezultacie instalacja sytemu ciepłowniczego wymaga współcześnie obecności osoby doświadczonej w dziedzinie elektroniki.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!