Mistrzostwa ratownictwa, wygrała załoga z Krakowa.

Mar 27, 2009 przez

Jak co roku w Białymstoku odbyły się międzynarodowe mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym i drogowym. Zespoły ratowników z różnych krajów zmagali się w wymyślonych sytuacjach ratunkowych. Organizatorzy sprawdzali zawodników w rozmaitych sytuacjach i wypadkach. Celem akcji było ocenienie skuteczności i współdziałania w ratowaniu życia i zdrowia.
Mistrzostwa wygrali ratownicy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
W zawodach wzięło udział kilkadziesiąt drużyn z kraju i zagranicy: Turcji, Litwy i Ukrainy. W zawodach grup polskich 2 miejsce osiągnęli zespół z SP ZOZ Meditrans z Siedlec, trzecie – z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Pośród uczestników zagranicznych najlepsi byli Turcy z Izmiru. Ratownicy byli sprawdzani przez jurorów przy działaniach w różnych sytuacjach. Z wymyślonych dla ekip ratowniczych symulacji była n.p. katastrofa kolejowa w tunelu, wypadek pod wodą, poród w autobusie, porażenie prądem stolarza czy zawał serca księdza, który był na kościelnej wieży. Ratownicy nie mogli zastosować typowy schemat działań, tylko dostosować czynności do nietypowych zdarzeń. Niektóre akcje trzeba było wykonać w nocy.
Juror główny mistrzostw dr Jan Ciećkiewicz określił, że poziom mistrzostw był dobry. Jego zdaniem poziom polskich zawodników jest podobny z tym, co spotyka w innych krajach. Sędzia zawodów dodał jednak, że nadal będą miały miejsce takie tragiczne katastrofy, przy jakich obrażenia pokrzywdzonych mogą być całkowicie nieprzewidywalne. Zawody miały nie tylko wyłonić najlepsze drużyny, ale i upowszechniać wiedzę o udzielaniu pierwszej pomocy m.in. na światecznym kiermaszu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!