Legenda Jastrzębia Zdroju

Cze 14, 2011 przez

Nie jest to legenda o mieście Jastrzębie Zdrój, ale o człowieku Jastrzębiu tzw. złym Jastrzębiu. Jastrząb zamieszkiwał okolicę poprzecinaną licznymi pagórkami i dolinami. Wybudował sobie solidny i obszerny zamek rycerski. Prowadził życie według zwyczaju rycerzy niemieckich, napadał na sąsiadów i odbierał im ich mienie. Jednym słowem był postrachem całej okolicy.

Gdyby żył współcześnie władze Jastrzębia Zdroju na pewno znalazłyby sposób na ujarzmienie rozbójnika. Niestety w owych czasach Jastrząb zagarniał nie tylko kupiecki majątek, ale odbierał im wolność. Nieszczęśników wtrącał do podziemnych lochów swojego zamku. Wydaje się, że Jastrzębie Zdrój miało dosyć poczynań rozbójnika, ale nikt niczego nie uczynił,a by zapobiec jego czynom.. Jastrząb nazywany również “Runsztajnem” drwił z książęcej władzy i nie przestrzegał żadnych praw, które obowiązywały w Jastrzębiu Zdroju.

Jastrzębie Zdrój ma nie tylko swoją legendę, ale także zagadkę. Dwie pierwsze żony Runsztajna zmarły w niewyjaśnionych okolicznościach. Co jednak stało się z Jastrzębiem? Jedne źródła podają, że spotkał go los, na jaki zasłużył: został powieszony. Według innych wersji zdołał jednak uciec do Wodzisławia, a stamtąd do Czech. Bądź co bądź, w Jastrzębiu Zdroju zapanował spokój; miasto zostało uwolnione od nikczemnego zbója. Szkoda, że Jastrzębie Zdrój może pochwalić się negatywnym bohaterem. A może ktoś zna legendy o dobrych ludziach zamieszkujących miasto lub obrzeża Jastrzębia Zdroju? Na pewno tacy byli, tylko, że spisuje się zazwyczaj historie, które przerażały ludzi i które opowiadane były przy ogniskach domowych w zimowe wieczory. Z Jastrzębiem Zdrojem wiąże się też herb czarnego jastrząba.

Do tej pory w Jastrzębiu Zdroju można spotkać ten emblemat. Każde miasto ma swoje legendy i przypowieści. Tworzą one niekiedy mroczny obraz tego, co działo się w dawnych czasach. Z Jastrzębiem Zdrojem związana jest właśnie historia Runsztajna, którą niewielu zna, a może warto wiedzieć jak wyglądała rzeczywistość Jastrzębia Zdroju kiedyś.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 5.2/10 (6 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 2 głosów)
Legenda Jastrzębia Zdroju, 5.2 out of 10 based on 6 ratings

Podobne

Podziel się!