Kuba – jak wulkan gorąca

Maj 30, 2011 przez

Kuba jest państwem kontrastów. Z jednej strony jest rajską wyspą, z drugiej ostatnim bastionem komunizmu. Są na niej piękne plaże, luksusowe hotele, stojące przy gorących wodach Oceanu Atlantyckiego, a z drugiej…No właśnie. Są miejsca w których zatrzymał się czas – w złym tego słowa znaczeniu.
Dlatego też Kuba cieszy się taką popularnością wśród amatorów fotografii. Niezwykle malownicze i pełne kontrastów są tutejsze miasta. Dla spragnionych muzyki, muzyki autentycznej, nie skażonej komercją i miłośników zabawy do białego rana Kuba też okaże się doskonałym miejscem.
W katalogach turystycznych najczęściej widnieją wspaniałe fasady hoteli o kolonialnej zabudowie znajdujące się w Hawanie i Trynidadzie. W obu miastach czas zatrzymał się w miejscu kilkadziesiąt lat temu, a w Trynidadzie wręcz setki lat temu!
Infrastruktura Hawany tkwi gdzieś w połowie XX wieku. Stolica wciąż nie posiada systemu kanalizacyjnego. Z jednej strony pełno tutaj zawalonych budynków, odrapanych ścian i biedy, a z drugiej widać cudowne odnowione kamienice wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zwiedzanie Hawany jest dosyć schematyczne i zawsze opiera się o ten sam plan. Obowiązkowym punktem wycieczki jest Plac Rewolucji. Na nim przemawiał do ludu Fidel Castro i na nim odprawił mszę papież Jan Paweł II. Na starym mieście nazywanym Havana Vieja można obejrzeć rewelacyjne przykłady zabudowań kolonialnych. W większości to kamienice będące niegdyś hotelami, które gościły najznakomitszych gości. Wiele z nich, dzięki staraniom międzynarodowych organizacji błyszczy i jest traktowana jako dziedzictwo kulturowe. Najpiękniejszym placem miasta jest Plac Katedralny. To tutaj czesto przesiadują rdzenni mieszkańcy, z cygarem w ustach i szklaneczką mojito w dłoni. Tuż obok la Plaza de la Catedral znajduje się kwartał na którym skupiają się artyści uwieczniający piękno miasta.
Coś dla ducha i coś dla ciała – to niemal dewiza mieszkańców Kuby. Lokalna kuchnia to wspaniałe połączenie smaków. Jest bardzo ciekawa i równie smaczna. Pokaźną część stanowią ryby, które dopełniają owoce i lokalne smakołyki. Najbardziej popularnym mięsem jest kurczak.
Wczasowy raj, plaże i Półwysep Varadero, kultura,kuchnia, kluby, zakupy, targi i słońce to atrybuty Kuby – wyspy jak wulkan gorącej.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)