Księgowa dobrze sobie radzi z moją księgowością

Cze 1, 2008 przez

O tym nie może zapomnieć żadna księgowa – należy zawsze pamiętać, iż żadna fundacja ani stowarzyszenie nie jest podmiotowo zwalniana z obowiązków podatkowych wobec RP. Jest to jedna z rzeczy najbardziej podstawowych, ale to właśnie od niej bardzo często zależy sukces wielu instytucji. Nigdy więc nie należy zapominać o sprawach najbardziej prostych, ale również najbardziej ważnych.

Każdy dokument w firmie powinien być w razie kontroli US łatwy do odszukania i zrozumienia. Księgowość powinna być czytelna, a biuro rachunkowe nie powinno mieć żadnych wątpliwości gdzie znajdują się poszukiwane faktury. Jedynie posiadane takiej pewności, daje nam 100% bezpieczeństwo podczas kontroli US.

Fundamentalne jest więc, by z prowadzonej przez instytucję dokumentacji księgowej jasno wynikało, iż organizacja prowadzi działalność zgodnie z zapisami wszystkich przepisów prawa podatkowego – by móc wykazać, iż dane zwolnienie czy zaniechanie płacenia podatku przysługiwało danej organizacji. W innym wypadku sytuacja firmy może być bardzo wątpliwa w razie kontroli urzędników.

Na ten moment z tego obowiązku zwolnione są jedynie poszczególne strefy działań społecznych prowadzonych przez fundacje oraz szczególne dla niech zdarzenia; są więc swego rodzaju wyjątkiem. Wszystkie te przypadki są odpowiednio opisane i informacje na ich temat powinno nam odszukać nasze biuro rachunkowe, w którego interesie leży jak najbardziej optymalizacja naszej sytuacji podatkowej, ale co najważniejsze w świetle obowiązującego prawa podatkowego.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!