Kraków po godzinach

Mar 15, 2008 przez

Magię miasta tworzy niepowtarzalny zespół architektury, sztuki i kultury (ponad 25% zasobów polskich dzieł sztuki zgromadzono właśnie w Krakowie). Dzięki temu dziedzictwu w 2000 r. miasto zostało uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.
Dziś Kraków – była stolica Polski – jest jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych i turystycznych kraju, siedzibą wielu instytucji kulturalnych, teatrów, kin, muzeów, filharmonii, umilających życie mieszkańcom oraz ponad 7 milionom turystów, odwiedzającym co roku nasze miasto zatrzymujących się w hotelach czy apartamentach .
Nigdzie w Polsce nie ma tak bogatej oferty imprez kulturalnych i artystycznych – w Krakowie rocznie odbywa się ponad 40 festiwali, m.in. Międzynarodowy Festiwal Kultury Żydowskiej, Triennale Grafiki, Festiwal Sacrum Profanum czy Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych. Każdego roku odbywa się tutaj ponad 2,5 tysiąca spektakli i koncertów.

Kraków jest miejscem wyjątkowym, które niczym magnes przyciąga ludzi kultury i sztuki, czerpiących inspirację z atmosfery i bogatej przeszłości miasta; mieszkają tu między innymi Wisława Szymborska – poetka i laureatka nagrody Nobla, Sławomir Mrożek – pisarz, Krzysztof Penderecki -kompozytor, Andrzej Wajda – reżyser, Jerzy Nowosielski – malarz, rysownik i scenograf, i wielu innych znanych i cenionych twórców.
W Krakowie jest wiele terenów zielonych umożliwiających rekreację i aktywny wypoczynek, w tym Ogród Botaniczny, należący do Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Ogród Zoologiczny, położony w Lasku Wolskim, kompleksie leśnym będącym tradycyjnym miejscem wypoczynku mieszkańców. Bogata i stale rozbudowywana baza rekreacyjna (lodowisko, pływalnie, w tym Park Wodny, korty tenisowe, systematycznie powiększana sieć ścieżek rowerowych) i inne obiekty zachęcają do sportów i spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!