Koszty pozyskiwania inwestorów strategicznych

Maj 8, 2013 przez

Znalezienie odpowiedniego inwestora strategicznego dla spółki zawsze jest czynnością, która powinna być wykonana należycie. Oznacza to między innymi uzyskanie jak najlepszych korzyści dla przedsiębiorstwa, pozyskanie właściwej wysokości finansowania oraz zawarcie umowy, która mogłaby satysfakcjonować obie strony. Dlatego strategiczne inwestycje muszą być przeprowadzane nierzadko z pomocą doświadczonych doradców finansowych. Są oni angażowani po stronie podmiotu, czyli tego przedsiębiorstwa lubi inwestora, który pragnie wydatkować pieniądze na inwestycję, ale również po drugiej stronie – tej, która pragnie uzyskać finansowanie. Doradca ma za zadanie uporządkowanie oraz przeprowadzenie procesu i wsparcie w podejmowaniu kluczowych decyzji.

Koszty po stronie podmiotu, który poszukuje inwestora przeprowadzającego strategiczne inwestycje, zwykle są powiększone o koszty współpracy z doradcą. Jego wynagrodzenie zależne jest od wielu czynników, nakładu pracy, jej efektów. Spółka musi zatem przeznaczyć środki na współpracę z doradcą finansowych. Również naturalnie ma ona za zadanie przekazać mu wszystkie niezbędne materiały i informacje potrzebne do zapoznania się z wynikami spółki, aby w ten sposób można było dokonać analizy jej potencjału i wybudować odpowiednią ofertę przeznaczoną dla potencjalnych inwestorów.

Natomiast inwestor, który chce przeprowadzać strategiczne inwestycje, również często korzysta ze wsparcia doradców finansowych i dodatkowo doradców w zakresie prawa, od których może uzyskać informacje związane z zasadnością swojej decyzji, z szansami na uzyskanie fuzji podmiotów, z efektownością przejęcia kontroli nad spółką poprzez uzyskanie większościowego pakietu udziałów. Gdy ma miejsce przejęcie całkowitej kontroli przez inwestora strategicznego, wówczas jest to dodatkowym kosztem dla akcjonariuszy, ponieważ uzyskują oni pożytki z posiadania akcji. Gdy dochodzi natomiast to przejścia częściowej kontroli, wtedy dodatkowym generowanym kosztem jest dywidenda, która jest związana z akcjami.

Podsumowując, jeżeli chodzi o pozyskanie strategicznych inwestycji, podmiot, który ubiega się o tego rodzaju pomoc finansową, musi liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz ponadto z utratą części wpływów wynikających z prowadzenia spółki. Niekiedy jest to jednak jedyne rozwiązanie, jakie można podjąć, chcąc dodatkowo finansować działalność. W przypadku całkowitego przejęcia kontroli nad spółką pojawiają się jednak dodatkowe problemy wynikające z mniejszego wpływu na nią jej właścicieli i jednoczesny rosnącym wpływem inwestora strategicznego.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!