Konferencje – rodzaje konferencji

Kwi 7, 2008 przez

Największe konferencje, zwane zjazdami lub kongresami potrafią gromadzić ponad 10 000 uczestników i trwać 2 tygodnie. Na tego rodzaju konferencjach występuje też duża rotacja uczestników w czasie jej trwania, gdyż wiele osób przejeżdża na nie, aby wysłuchać określonego wykładu plenarnego, lub wziąć udział tylko w jednej z sesji wykładowych. W ramach tego rodzaju konferencji odbywają się dziesiątki równoległych posterów, sesji wykładów i paneli dyskusyjnych, natomiast nie organizuje się zwykle w ich ramach warsztatów i pozostawiają one mało czasu na dyskusje nieformalne.


Szkoły letnie (warsztaty)
Jest to forma konferencji, których celem jest ułatwienie kontaktu sław naukowych z (młodymi badaczami|młodszymi kolegami|wstępującymi w świat nauki}. Na konferencjach tego rodzaju, skład wykładowców jest dobierany pod kątem ich walorów edukacyjnych. Poszczególne wykłady trwają dłużej i zawierają wstęp dla początkujących. Można w ich trakcie przerywać wykład pytaniami. Młodzi naukowcy mają na nich możliwość zaprezentowania swoich wyników w formie posterów, przy których są z kolei egzaminowani przez bardzie doświadczonych. W ramach szkół są też często organizowane warsztaty.
Minikonferencje
Są to spotkania w których uczestniczy max. 100 osób, zainteresowanych dokładnym przedyskutowaniem określonego, wąskiego zagadnienia (np. Kredyty konsolidacyjne na rynku usług finansowych). Posiadają one często dużo mniej sformalizowaną strukturę, dającą jak najwięcej czasu na panele dyskusyjne, warsztaty i nieformalne dyskusje, kosztem czasu na sformalizowane sesje wykładowe i posterowe.
Konferencje tradycyjne
Najczęściej spotykane, typowe konferencje naukowe gromadzą zwykle ok. 80-1000 uczestników i trwają od 1 do 5 dni. Większość uczestników tego rodzaju konferencji uczestniczy w nich od początku do końca. W ramach nich odbywają się 2-4 sesje wykładowe i posterowe. Zwykle przynajmniej jedno przedpołudnie jest pozostawiane wolne od zajęć obowiązkowych dając uczestnikom czas na dyskusje nieformalne.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Ocenki: 0 (z 0 głosów)

Podobne

Podziel się!